| MeeLy a întrebat:

Am o acnee ușoară. Am fost la dermatolog. Mi-a dat un gel "Epiduo gel" și o crema cu protecție solară "cetaphil spot control spf 30".
A mai folosit cineva? Știți cam peste cât timp îmi va trece acneea?
Ps:mi se pare ca mi s-au dilatat porii. E ceva în neregula?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iChristiaN47 a răspuns:

Bună. Tratamentul pe care ti l-a oferit medicul dermatolog este unul foarte bun, personal, am recomandat şi altor persoane acest tratament însă l-am folosit şi eu în trecut. Ca să îţi explic mai clar, acea cremă Cetaphil, este mai mult pentru a forma un strat protector împotriva razelor solare şi a altor microbi patogeni sau arsuri. Acel gel „Epiduo", este pentru hidratarea tenului și modificarea volumului de Sebum pentru ca pielea ta să fie mai protejată. Cel mai probabil trebuie să o folosesti 1 dată pe zi sau de 2 ori pe zi însă va trebui să ai grijă pentru că ti se va usca pielea sau chiar vei avea semne de arsură. Concomitent eu aș mai recomanda și o spumă cu care să te speli zi de zi, deoarece Epiduo va usca tenul. (Spuma de curatare Cetaphil PRO SpotControl,) ori altă spumă de la farmacie.

Acneea nu va trece prea repede, va trebui să ai răbdare și să nu renunți la tratament.

| MeeLy explică (pentru iChristiaN47):

Îți mulțumesc tare mult pentru răspuns.
Sper sa îmi treacă tot.
Mai prezint arsuri.
Însă îmi ies tot mai multe coșuri pe fata. De ce?

| MeeLy explică (pentru iChristiaN47):

Îmi poți spune și cam în cât timp îmi va trece? E o acnee ușor moderata. Parca ceva de genul.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De curățare nu ți-a dat nimic? hidratare? mă enervează ccă dermatologii nu îți creează o rutină de îngrijire a tenului.
ia-ți un produs d curățare specific tipului tău d ten, recomand de la Cerave, găsești în farmacii, și te speli cu el dimineața și seara, când ieși din casă aplici protecția cu spf înainte neapărat, eu aș fi recomandat chiar 50...
seara te cureți cu apă micelară și apoi gelu de curățare ca să cureți cum trebuie spf-u apoi vii cu epiduo și eventual după vreo oră-2 când intră bine în piele poți da peste și cu o cremă hidratantă, recomand din nou dermatocosmetice din farmacie fără alcool și fără parfum

| anonima188888 a răspuns:

Eu stiu de la dermatolog ca epiduo e bun dar ai grija ca ziua sa iti hidratezi pielea pentru ca epiduo o arde, stiu din proprie experienta, sa nu te sperii daca vezi pete rosii pe fata. cat timp nu sunt severe continua tratamentul evitand zonele afectate de roseata pentru ca pielea se va invata. eu acum folosesc duac, am auzit ca ar fi mai bun si am cateva efecte, chiar daca la mine acneea e si din cauza hormonilor fiind la pubertate happy

| Mmn a răspuns:

Si zineryt este bun pentru acnee. Eu am folosit si m-a ajutat mult