| marinelaella a întrebat:

Sora mea tocmai a descoperit ca are paduchi,se pare ca i-a luat de la o fata in autobuz. Ce sa faca ca sa-i dispara paduchii? Cu alcool sanitar daca s-ar da,ar fi bun, ar scapa de ei? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

La farmacie se gaseste PARASIDOSE POUX - LENTES, care este un sampon care are actiune atat asupra paduchilor, cat si a lindinilor.
Chiar daca se spala sora ta cu un sampon obisnut, paduchii si ouale lor, nu mor. Spirtul nu are efect, ceva efect avea petrolul lampant, pe care mamele noastre il foloseau in vechime.
In cutia produsului respectiv se afla si un pieptene metalic, des, cu care se poate pieptana si se scot paduchii si lindinile.
Copii, in general, primesc aceasta infectie si nu este nici o rusine ca sa ceri produsul la farmacie.
Trebuie sa se spele toata familia cu acel sampon pentru ca, paduchii se raspandesc repede si mai ales le place parul curat.
Un gand bun si multa sanatate.

| BlackRose08 a răspuns:

Si eu am avut cand am fost mica si am folosit o solutie pe baza de morcovi (parca), am fost la farmacie si am cerut ce era mai bun. M-am spalat pe cap si apoi m-a facut mama cu solutia respectiva si apoi mi-a luat fir cu fir din par sa dea jos ouale de paduchi de pe ele. Nu scapi de paduchi doar cu o solutie, e nevoie ca in fiecare zi ca sora ta sa fie cautata in cap, deoarece sunt persistenti. (ai grija la piaptan, caciuli, perne etc.) Multa bafta!

| dryft3r a răspuns:

Incearca cu otet de mere. Este foarte bun.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a avut paduchi de la scoala.
Mama a cautat un tratament natural pentru paduchi care sa nu ii afecteze scalpul sau parul fratelui meu.
A gasit un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Am observat la gelul asta ca nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.
Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.
Stiu ca mama era tare multumita de produs si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.
pup

| marinelaella explică (pentru AlinaMaricescu):

Multumesc pentru raspuns. Nu stii cam cat ar costa acest gel?

| Chinezw a răspuns:

Nu glumesc.
merge si cu Kiltox. max 5 min. ii pui un prosop la ochi nas sa nu ii dea in fata.
in timp ce ii dai cu kiltox, ravasete (ciufuleste) parul sa se intinda peste tot. prosopul dupa fata pune-l in cap ( coc) ca dupa baie. o lasi 5 min si se spala bine.
asa a patit o verisoara deamea si asa a procedat. sau cu gaz lichid ( nu stiu unde gasesti)

| Dyana8 a răspuns:

Cu otet, dar sa dea de mai multe ori si dupa sa se spele cu sampon. Am luat si eu cand eram mica de la cineva, intr-un magazin si asa am scapat de "intrus". Bafta cu "chiriasul"! happy

| marinelaella explică (pentru Dyana8):

Ce fel de otet? Cu otetul care se pune in mancare sau care?

| Dyana8 a răspuns (pentru marinelaella):

Da, cel care se pune in mancare.

| crazyana a răspuns:

Merge si cu otet de mere. Se da cu otet si dupa 5-10 min se clateste si apoi se spala pe cap. o sa scape de ei.