| AnonimCuPoza a întrebat:

Salutare, știu că pare prostesc, la inceput eram moderat, acceptabil, pe urma am dat și mâncăm chipsuri, sucuri, acidulate, și am început să mă îngraș, când treceam pe lângă cineva care înainte era ok, acum oamenii mă privesc că pe un gunoi, sunt gras, nu stiu ce sa fac să slăbesc, de fapt cum sa ma las de chipsuri că de sport fac, știți o cale să nu mai mănânc prostii? funda! Vreau sa fiu un copil normal, voi râdeți dar ma simt că un gunoi eu,...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mejdej a răspuns:

Salut totu consta in a avea ambitie si poti renunta la orice, daca chiar iti doresti cu adevarat vei renunta la ele stiu ca este greu si eu am trecut pe unde esti tu. dar am renuntat la ele si am incercat sa le inlocuiesc, de exemplu in loc de ceva dulce mancam un fruct. Cat despre sucuri pepsy, cola astea trebuie excluse. Gandeste-te ca numa rau iti fac si nimic bine... trebuie sa avem grija de corpurile noastre. Si ai nevoie si de sport, aici este o problema ca dupa sport organismu iti cere mancare ca consumi resursele incearca sa manci ceva usor, cum ar fi piept de pui, peste, carne de vita si asa mai departe... orice are putini carbohidranti. Sper ca ti-am fost de folost

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

NU iti pasa suficient de mult ca esti gras. Ca de ti-ar pasa, ai gasi si determinarea pentru a nu mai minca prostii. De ce ne afecteaza cel mai mult, de acel lucru ne ferim cel mai mult. Dar se pare ca nu esti prea afectat de faptul ca esti gras daca nu poti sa lasi deoparte alimentatia proasta. Sau mai bine zis, placerea de a minca e mai mare decat problema kilogramelor in plus.
Incearca sa treci pe fructe, lactate, sau orice aliment ce iti place enorm sa consumi, dar care sa nu fie distrugator pentru corp. Ai posibilitati enorme de a inlocui chipsurile si sucurile. Trebuie doar sa te gindesti la ce iti place la fel de mult incit sa rezisti fara chipsuri si sucuri.

| vocea a răspuns:

Ntr-un fel da nu mai trebuie sa mananci dar trebuie sa faci mult sport si sa injumatatesti portia de mancare nu neaparat sa te infometezi si da. sa te hidratezi!
In afara de fructe si cereale nimic nu e natural.
Ai putea cumpara lapte natural si sa il pui la prins si poti adauga ceva cereale, asa ai putea manca ceva cat de cat sanastos.
O zi frumoasa sa ai!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Asta cu gunoiul este doar in capul tau. Sa nu crezi ca daca slabesti brusc viata ti se va schimba total, vei fi extrem de popular si vei avea doar succes. Pentru astea este nevoie de putin mai mult decat un corp frumos. Am cunoscut oameni grasi extrem de placuti si amuzanti, erau o companie placuta, dar si oameni grasi care te intristau prin metoda lor de a-si cauta mereu scuze.
Deci incepe prin a face ceva pentru tine, nu pentru restul. Intelege ca acele produse cauzeaza o usoara dependenta. Pune-ti ambitia de exemplu o luna sa nu mai consumi zahar deloc, vei vedea ca nici nu vei mai pofi dulce. Nu-ti mai cumpara chipsuri si nu vei mai fi tentat. Schimba-ti alimentatia si la fel cum organismul ti s-a invatat cu prostii, la fel se va invata cu hrana!

| NoFeelings a răspuns:

Oh, nu God.
Nimeni nu te consideră un gunoi, doar gunoaiele.
Încearcă să îți impui tie asta. Uita-te la poze cu tine de când erai slab, și spune că vrei sa fii din nou așa. Pur și simplu investește banii in altceva.

| TimSem a răspuns:

Din păcate, nu există un leac anume, ci propria-ți voință. Pe cât de nașpa te simți, pe atât de tare trebuie să-ți fie hotărârea să te lași. Pur și simplu lasă-le, și înlocuiește-le cu altceva.
Poate o să râzi, dar, pe lângă faptul că seara nu mai mănânc (cam după ora 18.00), când mi se face foame seara, mănânc semințe de dovleac. Alea îmi astâmpără senzația de foame. Alea nici nu îngrașă, sunt și foarte sănătoase, doar că faci cam mizerie... happy
Ideea e că trebuie să le înlocuiești cu altceva (suc natural, apă minerală, apă cu lămâie - limonadă, legume crocante).