| plugaru1994 a întrebat:

Sunf fost student Politehnica (anul 3), spun fost student deoarece unul dintre colegi si-a batut joc de mine cu niste droguri! Am ajuns acasa de la camin...tot mai aveam acel efect psihoactiv in corp! Am fost provocat si dupa internat la Spital de Psihiatrie 2 saptamani jumate in conditii inumane si diagosticat cu TAB grad I acut! Cu 2 zile am vazut si eu pentru prima oara acea foaie "de iesire" :m-am ingrozit la ce reactii au scris ei ca aveam acolo! Am mai fost internat o data in 2012, urmand un tratament medicamentos pana in martie! In luna martie a acestui an am renuntat la el! Greu mi-a fost, si inca imi este deoarece acum iau ceva mult mai puternic (3xRomparkin,3xLevo...,Rispolept,2xAnxiar,Orfiril! Singurul lucru pe care-l doresc in momentul de fata este LINISTE SUFLETEASCA si INTELEGERE, avand in vedere ca eu cu parintii nu prea discut, mai mult ei ma cearta, si cred ca pastilele o sa ma faca bine! Dar ma simt groaznic de la ele! ISi apropo nu sunt inchipuri! Le accept raspunsul si celor care vor sa rada, dar acest site este ultima mea speranta! E OK SA-MI IAU PASTILELE SAU NU?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimic de ras in situatia ta. Probabil aveai o predispozitie la o boala psihica care s-a manifestat in contextul consumului de droguri. Faptul ca nu iti amintesti unele din amnifestarile avute si inscrise in foaie arata ca situatia ta este mai grava decat o constientizezi. Poti fi 100% sigur ca in foaie nu scrie nimic fals, tot ce scrie acolo s-a intamplat cu certitudine, doar ca ai amnezia intamplarilor si le minimizezi.
E normal sa te simti si rau de la pastile, ele au efecet adverse si lupta cu boala. Trebuie sa lupti si tu cu boala, sa continui tratamentul, sa te impaci cu parintii tai, ascultandu-i si facand ceea ce ei te sfatuiesc. Sunt sigura ca nu ei te-au sfatuit sa iei drogurile acelea, asadar gandeste-te ca nu e deloc vina lor ca esti in situatia aceasta.
In plus, incearca sa faci si psihoterapie, eventual in cursul unei internari mai lungi intr-un spital de recuperare psihiatrica. Esti tanar si cu ajutorul parintilor si cu o lupta acerba, ajutat de pastile si medici, poti ajunge in cativa ani sa duci o viata normala.
Da, trebuie sa iei in continuare pastilele, sa intelegi ca ele iti fac bine si in timp te vor ajuta foarte mult daca te lasi ajutat si lupti si tu pentru sanatatea ta

| Holy2010 a răspuns:

Te rog nu te baza pe comunitatea online cand vine vorba de tratament medicamentos. Daca simti ca nu ai o relatie buna cu psihiatrul care te trateaza sau ca efectele secundare tratamentului sunt prea greu de suportat, poti oricand sa consulti un alt medic dar in nici un caz sa nu opresti tratamentul mai ales brusc.
E o boala ca oricare alta si nu e absolut nimic de ras.