| edwardftw a întrebat:

Salutare toata lumea, am si eu o intrebare mai grava, azi dimineata m-am trezit cu sange pe perna, si am sesizat ca acel sange provenea din nasul meu. Am fost la baie sa ma spal pe fata, ce sa vad, aveam putin sange si pe ochi, am zis ca s-a luat de pe perna. Peste o ora mi-a curs iar sange din ochi, iar de la ora 12:00 pana acum ma doare capul ingrozitor, aveti vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RocKzZ a răspuns:

Salut. Pai in primul rand si mie mi-a curs sange din nas foarte des cand eram mic. Daca iti curge sange din ochi poate fi de la oboseala, nu mai sta asa mult la calculator sau la TV. Sau poate fi ceva mai grav, probabil ti s-a spart o vena sau daca ai dat cu capul de ceva recent ti s-a format un hematom pe creier. In ambele cazuri ar trebui sa te duci la medic cat mai repede posibil, daca iti curge in continuare poti face hemoragie, pierzi prea multi sange si chiar poti sa mori. Daca nu iti mai curge in timpul zilei si zilele urmatoare nu ai de ce sa iti faci grija. Mai bine ii spui mamei tale despre asta. Funda? ^_^

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mergi la medic pentru un ct/rmn. Asociata cu durerea de cap, sangerarea oculara poate ascunde cauze grave cum ar fi un AVC hemoragic, o hipertensiune intracraniana sau chiar o tumora. La CT cerebral se va vedea totul si se va face diagnosticul diferential.
Pana ajungi la medic, evita sa consumi sare sau lichide pentru ca accentueaza hemoragia.

| Lawliet14 a răspuns:

E o problema majora, trebuie sa vorbesti cu mama ta urgent pentru a ajunge la doctor.

| Varsson a răspuns:

Sunt cateva sanse dar mici sa fie hemofilie.Du-te la doctor, poate fi ceva grav!