| AndreiMSV a întrebat:

Salutare. Tocmai am început să mă tai. Nu zic că mă face fericit, dar lucrul ăsta mă calmează. Pentru câteva momente nu mai simt aceași greutate...
Semne nu o să-mi rămână pentru că rănile nu sunt adânci, dar am exagerat pe mână și câteva pe picior.
Ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa le spui parintilor, sa te duca de urgenta la un psihiatru, pentru ca tu chiar ai nevoie de tratament de urgenta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mergi la un psiholog pentru inceput

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci, nu sunt creme sau lucruri de genul care sa refaca tesutul. Sau sunt, dar sunt foarte scumpe.

Ce ai putea sa faci, ar fi sa nu te mai tai, alta varianta nu e. Ca doar... daca se taiau si stramosii nostri cand au trebuit sa mearga prin razboaie iarna, inghetati stiind ca o sa moara oricum, nu mai eram noi aici. Aia era greutate adevarata, nu orice fleac de anxietate capatata de orice copil in zilele astea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cunoscut si eu o persoana care se taia frecvent pe maini e plin de cicatrici mai si mintea idiotul ca lau taiat altii nu am inteles niciodata de ce se tot taia cred ca tulburare afectiva bipolara sau schizofrenie.ai nevoie de antidepresive ele te vor readuce la viata.si de un psiholog.

| Nonolita a răspuns:

Taiatul nu te ajuta deloc. De altfel, pielea ta nu va rezista mult si curand vor ramane semne chiar daca taieturile nu sunt adanci. Insa, se va adanci problema ta daca nu mergi urgent la un medic specialist. Nu se stie cat de repede te vei taia mai tare, mai urat. Poate si alte gesturi cu urmari grave.