| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salutare! Am unele momente in care sunt foarte trist si simt ca as putea sa mor oricand, nu stiu de ce simt asa, pur si simplu simt ca pot sa mor in orice moment, simptome fizice nu am, absolut nimic. Totul a inceput de cand mi-a intrat in cap ca poti murii pe terenul de fotbal, eu fac fotbal si imi e teama ca inima mi s-ar putea oprii pe teren (precum in diverse cazuri). 99% ma stiu in regula cu inima, am un stil de viata cat de cat sanatos, nu fumez, nu consum alcool, alerg, dar beau cate un energizant, insa foarte rar si nici macar nu il beau pe tot, cateva guri. Iar de atunci simt aproape tot timpul cum as putea sa mor oricand, ce pareri aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Încearcă să nu mai bei energizante, să nu mai faci fotbal pentru un timp. Cu alte cuvinte nu încerca să mai faci/ practici ceea ce te face să te simți așa.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru sammie):

Nu eram un consumator inrait, dupa cum am spus beam cateva guri, este vreo problema daca voi continua sa joc fotbal, dar ma voi hidrata foarte bine cu apa?

| sammie a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Depinde. Acum să nu vii din nou la noi și să ne spui că simți că mori. E alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai bea energizant. Un energizant conține 10 cafele.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cafeaua pe care o beau eu are mai multa cafeina decat energizantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu practic ciclismul de șosea și sa vezi problema la mine când mai citesc pe internet sau aud la știri ca alt ciclist a fost omorât de masina ( șofer băut sau fără permis). Chiar anul trecut Marius Buga ( arestatul la domiciliu ) a dat la știri despre un ciclist care a fost omorât în accident de mașină. Mi-am dat seama ca era vorba de ciclist pasionat după bicicleta pe care a arătat-o ( îndoită, de altfel). Apoi anul acesta am citit despre doi copii cicliști ( 12 ani) care au fost loviți de mașină undeva în R. Moldova. Unul dintre copii era și campion la XC în R. Moldova și a fost selectat într-un club de ciclism. Copilul intrase in coma apoi a murit la spital. Sa nu mai zic ce posta tatăl băiatului pe Facebook, și dacă nu ești ciclist tot te afectează. Ca e România, ca e China, ca e oriunde altundeva în lume, toate acestea ma înfurie când vad, aud, citesc. Urc pe bicicletă si de al dracu plec, pedalez în nervi gândindu-mă ca, dacă eram eu? Sau poate voi fi într-o zi deși nu îmi doresc asta. Dar niciodată nu știi, totul este imprevizibil, mai ales cu atâția nebuni pe șosele. Mereu zic "hai sa pedalez în memoria lor", chiar de nu i-am cunoscut. Dar aveam aceleași pasiuni, atât. Poate sunt eu mai emotiv, nu știu. Pun la suflet chestii.

Eu când aud astfel de știri ma face sa devin mai bun de atât. Ma motivează parca si merg și mai mult și am ajuns la niște performanțe azi de nici eu nu ma mai recunosc ( parcă antrenamentul celor care au plecat dintre noi iar eu am pedalat pentru ei, zici ca a intrat cu totul în mine). Si sunt amator, nu particip la concursuri ( încă).

Iar referitor la problema ta, și eu am auzit despre fotbaliști care au căzut pe teren și au murit. Pacat. Oameni tineri. Cu viitorul înainte. Dar toate acestea ar trebui sa te motiveze. Sa te enerveze. Sa te facă sa fii și mai bun decât ești acum. Ti-am dat exemplul EU. Si lasă energizantul pentru ca nu ajuta cu nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa nu crezi ca bat câmpii.

https://tv6.md/......iciclisti/

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi la un psihiatru.

| Smmo a răspuns:

E doar o idee care ti-a intrat in cap. Cum a intrat, asa o sa si iasa. Cati fotbalisti au murit pe teren? Nu mai lua energizante si daca poti, mai lasa fotbalul. Vorbeste cu un psiholog ca sa afli de ce simti asa.