| AlexGtan a întrebat:

Ai voie sa bei suc dupa ce ei pastile?
Exemplu: Acum 3 ore am luat o pastila, iar acum vreau sa beau un pahar de suc, pot sa fac asta?
Daca, da pot sa beau mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ibuprofenul este pentru dureri de cap, sau inflamatii, nu pentru dureri de burta.
Cel mai nimerit era o cana de ceai cald, de sunatoare sau musete, si apoi mers la toaleta.

Nu iei pastile pentru cap cand te doare burta!
Daca durerea era insuportabila, ai putea sa iei un paracetamol/ sau pandol (de fapt, panadolul contine acceeasi compozitie chimica de paracetamol doar ca, costa mult mai mult).

Cand te doare burta: NU ai voie sa bei nici un fel de suc!
Nu pentru ca ai luat pastila, ci pentru ca durerea de burta poate fii generata de suc, sau poate fii inrautatita de suc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura pastilelor si de boala, sau problema pentru care se iau pastilele.

| AlexGtan explică (pentru Violleta2022):

Am luat un Ibuprofen pentru durere de burta.

| Skippy223 a răspuns:

Ibuprofen se poate lua si pentru dureri de burta. Nu stiu de ce Jasmina spune ca nu.

| anoniiim1807 a răspuns:

Sigur. Sucul nu afectează cu nimic...probabil cola insa daca deja au trecut 3-4 ore..nu mai are nimic.
Doar când bei antibiotice si consumi alcool după..atunci nu își fac pastilele efectul.
Bea cu încredere laughing

| Moon1997 a răspuns:

Poti sa bei frate nu are nimic.