| Repar a întrebat:

Salutare, TPU. Am o intrebare legata de cresterea si micsorarea pulsului. Fac sport de performanta, rugby, de mai bine de 4 ani. Merg la aproape fiecare antrenament, cate 3-4 pe saptamana cel putin. Pe langa aceste antrenamente, anul trecut faceam in fiecare seara exercitii fizice separat. Faceam in principiu foarte multe abdomene, 2000 de abdomene si cate flotari puteam. Pulsul atunci in repaus era situat intre 60-70, dar de cateva luni bune nu am mai facut exercitiile fizice separate, ci doar antrenamentele, iar pulsul meu de repaus acum este intre 70-80. Credeti ca e din cauza acelor exercitii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Da, mai mult ca sigur e din acel motiv. Părerea mea ar fi să revii la vechile exerciti sau măcar să faci jumătate din ce făceai acum câteva luni.

2 răspunsuri:
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Nu trebuie sa te fortezi. Faci pauze egale intre exercitii si bei multe lichide. Dar cel mai bine il intrebi pe antrenorul echipei ce este de facut.

| Emankonovici a răspuns:

Incearca sa le faci echilibrat. Daca faci putine sau multe este echivalent cu 0.Incearca echilibrat.Pace