| c0pil1n a întrebat:

Salutare TPU.
Am o problema cu matreata.
Efectiv nu pot sa scap de ea nicicum.
Folosesc head and shoulders menthol dar am mai incercat si alte marci.
Ce tratament sa fac ca sa scap de matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

încearcă vichy dercos, pe mine doar el mă scapă de mătreață. ia-l de pe farmacia tei sau farmacia la preț mic că-l găsești la aproape jumătate de preț față de farmaciile fizice

| mihai69 a răspuns:

Mergi la un dermatolog, să vadă care e cauza, apoi îți va spune și ce să faci.

| Catrice a răspuns:

Tratament de la medic, nu șampoane eftine din magazin.

| Vântulalb a răspuns:

Incearca sapunul cu sulf. Nu e 100% sigur, dar in mare parte isi face treaba.

| Vali215 a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine. Cu sampoanele ieftine din comert nu o sa rezolvi nimic. Du-te la un dermatolog si el iti va recomanda ce ai nevoie.

| ValentinPandur123 a răspuns:

Dercos Anti dandruff

| Milica a răspuns:

Salut!

Matreata poate aparea din mai multe motive. Trebuie sa afli daca e o reactie la samponul vechi, e o boala a pielii sau e hormonal, stres etc.
Ca sa afli incearca sa mergi la un dermatolog. Sa nu crezi ca daca primesti un tratament va functiona cu siguranta. Trebuie sa incerci pentru ca nu toate se pliaza pe tipul de scalp, piele etc. Asadar, incearca ce s-a zis mai sus, dar important sa mergi si la un dermatolog daca totul persista, asa cum ai si declarat.