| Trillkan a întrebat:

Salutare TPU, am o problemă din 2016 încoa, nu știu de ce dar când vreau să trag aer nu ma lasă să trag deloc, dar după pot după nu mai pot, fumez de la 14 ani, acum am 19 ani. Am renunțat la fumat in decembrie 2018 dar m-am apucat acum din nou. Sa fie din cauza fumatului, sa fie astm? Am cititit multe cauze pe net cum ar fi tiroidă, unii zic ca e lipsă de calciu alții zic ca e inceput de astm, dar din ce am văzut pe net astmul si alte boli pulmonare includ si tusea iar eu nu am tuse, doar lipsă de aer. Ajutor, sunt disperat, nu stiu ce se întâmplă si imi e frica să merg la doctor (Mulțumesc mult de tot, voi da funda pentru cel mai bun răspuns).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Si ce te face sa crezi ca esti capabil sa discerni care e cel mai bun raspuns, presupunand ca ai primi sa zicem, doua. Unul iti spune ca ai asma, celalalt ca ti s-a redus capacitatea pulmonara, probabil din cauza tigarilor.
Nici macar medicul nu iti va da un raspuns fara sa te examineze si cu cat mai repede mergi la medic, mai bine. Si poti sa ii dai si fundawinking
Oricum, poate chiar si inainte de a merge nu ar fi rau sa te consulti cu proful/profa de romana, ca sa te ajute la exprimare macar la fraza pe care i-o vei spune medicului. La scris nu conteaza, ca va fi oral.
Bafta

| DeeyuAndrei a răspuns:

Salut! Să știi că nimeni de pe TPU nu e în măsură să îți dea un diagnostic/tratament, ci doar un medic specialist. Nu ar trebui să îți fie frică prietene. Ești major, ai 19 ani... ia un taxi și fugi la un pneumolog, la o consultație. Nu îți va face absolut nimic de care ar trebui să îți fie frică. Cu probleme din astea nu e de joacă, du-te la medic! Sper că te faci bine. Baftă!