| Anonimboy18 a întrebat:

Salut,,fumez de vreo 3 luni si faza este ca am bronsita si dupa ce -am apucat din prima saptamana mi-a aparut o tuse nasoala, daca merg la medic sa ma consulte si sa imi prescrie o reteta afla ca fumez sau ca am fumat? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| almaz a răspuns:

Nu poate să afle, stai liniștit, poți să fumezi și 5 ani, și tot cred că nu-ți mai depistează nimic, poate după 10 ani de fumat se începe a vedea schimbările! ideea este că cu siguranță nu ai anii potriviți, eu de ex. fumez de la 15 ani, și acuma por de ciudă că nu era nimeni care să-mi zică la 15 ani să mă las, acuma am 21 și nu mă pot lăsa nici în vârful capului de acest viciu spurcat! Sfatul meu este să nu mai fumezi, dacă la 18 ani o să vrei, o să începi atunci, dar să știi că dacă no să fumezi până la 18 n-o sa mai ai poftă atunci, cel mai probabil o să realizezi faptul că nu e nici un folos din el și dor bani în vânt, mulți bani... gândește-te la asta, și mult noroc! NU FUMA! NU-I FRUMOS!

| Anonimboy18 explică (pentru almaz):

Tot 15 ani am si eu acum, dar faza este ca, cand ai toti prietenii in jurul tau care fumeaza de minim 3 ani ii putin mai greu intr-un final oricum o sa renunt

4 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Cel mai probabil o sa isi dea seama singur ca ai fumat, si daca nu, trebuie neaparat sa ii spui pentru ca fumatul influienteaza boala. Si inca ceva, daca o sa continui cu fumatul o sa dobandesti ceea ce se numeste "tusea fumatorului", care nu se vindeca cu nici un fel de medicament, si vei fi mai vulnerabil la boli respiratorii.

| MGica a răspuns:

Fumatul dauneaza grav sanatatii, tu avand 15 ani riscul aparitiilor bolilor grave in viitor este mai ridicat. Doamne fereste sa ajungi la boli ca si cancerul pulmonar, caci de astfel de boli nu te mai vindeca nimeni. Lasa-te de fumat, esti la inceput si iti este mai usor. Sunt doar niste droguri care-ti mananca banii si-ti distrug sanatatea.

| Flummy a răspuns:

Du-te linistit la medic laughing) Peste cativa ani vor afla daca o sa te mai duci la un consult ca fumezi sau ca ai fumat!