| anonim_4396 a întrebat:

Am un frate in varsta de 29 de ani care sufera de atac de panica, anexietate de arpoape 1 an si jumatate. De aproape un an nu a mai iesit din casa. El s-a refugiat in camera lui, iesind de acolo doar pentru nevoile la toaleta sau pentru a lua masa. Refuza ajutorul, a fost dus intr-un spital si a fugit de acolo. Am chemat o salvare pentru ca nu se simtea bine si s-a inchis in camera mea, apoi, dupa jumatate de ora a acceptat sa iasa si sa vorbeasca. Apoi, a acceptat o pastila xanax. Iar de atunci tot urmeaza acest "tratament". S-a ingrasat, cu toate ca el era oricum supraponderal. Ce e de facut? Ce imi recomandati? Ce solutii ar putea fi in cazul lui? Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zăGhost a răspuns:

Cred ca fratele tau are, pe langa panica, si agorafobie (de multe ori ca rezultat al atacurilor de panica repetate). Va sfatuiesc sa gasiti un psihoterapeut bun din orasul vostru. Ce are el nu e greu de tratat pentru terapeut si e pacat sa isi iroseasca asa ani din viata.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal ar fi sa-l interbati intr-o clinica, unde primeste ajutor medical tot timpul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Psihologul l-ar putea ajuta cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal sa se ingrase de la pastile. Nu poti sa-l tratezi fara acordul lui, decat daca e un pericol. E bine ca ia xanax, dar trebuie sa-l convingi sa iasa din casa, sa socializeze, si sa faca sedinte de psihoterapie.
Tu cati ani ai? Nu poti sa-l integrezi in grupurile tale de prieteni? Sau sa-l chemi cu tine la cumparaturi etc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am 19 ani. Am incercat atat eu cat si prietenii mei sau ai lui. Refuza. Abia daca sta in curte...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci incearca tu macar sa te apropii mai mult de el, sa vorbiti, poate aflii de ce a ajuns asa sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri tuturor!

| Nevroza a răspuns:

Nu e vina lui. E vina oamenilor si lumii ce l-au schimbat. E mai sigur sa stea in casa decat sa iasa in jungla numita "viata sociala". Il cred! Si eu ma izolez si imi e bine.

| anonim_4396 explică (pentru Nevroza):

Aici e vorba de cu totul altceva.

| anonim_4396 explică (pentru Nevroza):

Nu e bine sa te izolezi. Si eu am tendinta sa fac asta. E normal sa te simti bine singur, asta inseamna ca esti o persoana independenta emotional, dar pe termen lung te afecteaza. Oamenii sunt rahat, dar avem nevoie de ei.

| Nevroza a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de unde sa stii, doar el stie si sunt mai apropiat de trairile sale... am patit

| Nevroza a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand te ai pe tine, ce iti mai trebuie oameni de rahat in preajma? Mai ales cand vin si pleaca. Trebuie sa fi frigid in cazul asta si poti trai si in pestera ca ursul.

| DeeyuAndrei a răspuns:

Aoleu, păi e o problemă foarte gravă. Medicii ar trebui să știe ce să facă în cazul acesta. De obicei, oamenii cu astfel de tulburări se îngrașă mai ales din cauza lipsei de mișcare. Ar trebui să vizitezi un psihiatru, să îi vorbești despre fratele tău, iar psihiatrul va știi cum să îl convingi pe fratele tău să vină cu tine. Fratele tău este acum dependent de Xanax, pentru că acesta funcționează ca un drog.
După cum am spus, vizitați un psihiatru, amândoi, pentru ca tu să îi mai dai explicații psihiatrului, dacă fratele tău refuza să răspundă.