Întrebare recomandată | NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu ceva : Daca beau apa(sau orice alt lichid) din paharul din care a baut si tatal/mama/fratele meu, este igienic sau sanatos? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Este recomandabil sa ai paharul tau sau sa speli paharul dupa ce au baut ceilalti.Nici nu stii cand un membru al familiei a contractat o boala, o mononucleoza de exemplu.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu iei ciuma de la ei. Teoretic nu e igienic, dar practic oricine face asta, nu e nimic rau atata timp cat sunt cei apropiati tie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e vorba ca e ignienic, dar sunt ai tai, ai casei oarecum... Nu cred ca se intampla ceva rau.

| Idkidk a răspuns:

Nu e tare igienic, dar sunteţi rude, e normal.winking Dar poţi să ştergi puţin paharul dacă bea cineva/bei tu, ca să urmeze celălalt, să fie mai igienic.

| Lola05 a răspuns:

Igienic nu e, pentru ca "igienic" presupune lipsa agentilor patogeni (microbi, virusuri, murdarie etc) Totusi, faptul ca bei dupa alta persoana, mai ales ca e din familie (o persoana cu sistem imunitar bun e obisnuita cu microbii prezenti la membrii familiei), te ajuta sa iti cresti imunitatea.
Insa ai grija: daca mama/tatal/fratele au herpes sau o raceala, e indicat sa eviti sa bei din acelasi pahar cu ei, pentru ca te poti "pricopsi" si tu cu afectiunea lor happy

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, acum nu stiu cui sa dau funda pentru ca toti m-ati ajutat in acelasi procent.(100%)