| KaPy2 a întrebat:

Car ma costa si pe mine o operatie de apendicita? un pret aproximativ, sunt din Focsani
Cat timp dureaza operatia?, cu anestezie locala simt ceva adica furnicaturi ceva sa nu tresat straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, depinde pe mana carui medic ajungi.
Cu toate ca am avut trimitere la ecograf, unde trebuia sa fie gratuit, am platit 50 de roni.A ajuns de ras spitalul nostru din Focsani..in orice caz trebuie mami tau sa se intereseze pentru evitarea neplacerilor..in mod normal mai mult de 4-5 milioane nu cred ca ar trebui sa fie.Dar la noi e posibil orice..cat despre timpul operatiei variaza de la pacient la pacient si depinde si de gravitatea operatiei.
O seara frumoasa si sanatate multahappy

| KaPy2 explică (pentru caramela):

A fost operat un coleg de-al meu acum 2-3 ani si a platit 300 lei cu totul acum poate s-a mai scumpit, eu stau singur acasa parintii mei sunt in Italia amundoi de asta intreb cati bani trebuie sa iau la mine ca nu am pe cine sa trimit acasa dupa bani... ieri m-a durut, acum 3-4 ani m-a durut am fost la control ma apesat pe locu apendicelui si a spus ca a fost de la stomac ca am mancat ceva ce numi palcea, ieri a fost la fel dar azi nu ma mai doare, daca imi ia picoru drept si vine sa vomit sun la salvare, multumesc la fel

6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

La un spital de stat nu te costa nimic, te duci cu bilet de trimitere de la medicul de familie, si dureaza cam 40 minute.Nu amana, pentru a evita complicatiile pentru ca nu simti nimic.

| KaPy2 explică (pentru Raniia):

A inceput azi sa ma doara putin, este spital de stat dar trebuie sa platesti totul

| Raniia a răspuns (pentru KaPy2):

Nu poti fi sigur de diagnostic numai dupa consult si confirmare de la medicul chirurg.La spitalul de stat din localitatea mea nu se percep taxe pentru operatie.Cred ca ar costa in jur de 1000 de lei -intereseaza-te la serviciul de internari.

| Smileygirl23 a răspuns:

Buna, nu stiu exact cat costa operatia, desi daca esti elev/student sau salariat ar trebui sa fie gratuit. Dar sigur nu iti face anestezie doar locala. O sa iti faca ori rahianestezie, ceea ce inseamna ca o sa te anestezieze de la jumatate in jos sau anestezie totala. Iar durata operatiei difera in functie de felul in care chirurgul hotaraste sa abordeze problema: daca va face o operatie laparoscopica, cam 30-40 minute, dar daca operatia este clasica, atunci poate ajunge cam la 1h-1h30min... sper ca ti-am fost de ajutor si capul sus, e una dintre cele mai simple operatii chirurgicalehappy

| Teo0stuff a răspuns:

Eu is cel mai norocos, am imigrat in Olanda de 4 luni si am avut probleme cu apendicile, acum 2 zile am avut operatia, pe mine nu m-a costat nimic datorita asigurarii de 100 de euro pe luna.Doctorii sunt amabili si stiu sa zanbeasca inapoi happy. Deabia ma mai doare unpic insa nu am voie sa car nimic 6 saptamani(perioada de recuperare)