| Girly97 a întrebat:

Aceasta postare se adreseaza in special persoanelor care sunt sau au fost infectate cu noul coronavirus. Pandemia ne-a afectat pe toti, asa este insa cele mai multe cazuri (daca este vorba de persoane practic sanatoase care nu sufera de boli cronice) sunt asemanatoare unei gripe putin mai severe. Va inteleg suferinta, inteleg faptul ca simptomele enervante pot sa dureze chiar si 3 saptamani. Insa ar trebui sa intelegeti ca nu puteti compara niste simptome temporare cu faptul ca eu la varsta de 12 ani am TRAIT cu o tuse constanta aproape 6 luni. Persoanele infectate cu noul coronavirus prezinta tuse, asa este DAR spre deosebire de mine, aceste persoane NU tusesc chiar constant. Eu, vreme de 6 luni am fost nevoita sa traiesc cu tusea pentru ca la acea vreme nu se gasea cauza si nici nu am putut fi ajutata! La doar 12 ani mi-am petrecut aceste luni tusind la fiecare minut, zi si noapte, noapte si zi. Tusea constanta mi-a provocat probleme la scoala deoarece diriginta imi tot suna mama sa ma reclame tusind iar ceilalti profesori ma certau pentru ca ii deranjez de la ore iar uneori chiar m-au gonit din clasa pentru a ma pedepsi. La acea vreme nu am comentat tratamentul lor dar as fi vrut sa le spun ca daca as fi putut sa imi controlez tusea as fi dormit noaptea linistita. De noapte NICI nu as putea comenta, in aceste 6 luni ma trezeam de cateva ori pe noapte din cauza tusei, imi si deranjam parintii iar ziua, mai ales la scoala nu ma puteam concentra pentru ca ma simteam mereu obosita. Am fost cu mama la medicul de familie si am primit tratament insa nu m-a ajutat deloc. Apoi mama a incercat mai multe medicamente de la farmacie insa tot nu ma ajutau. La 12 ani, dupa atatea luni de suferinta incepeam sa cred ca voi tusi toata viata si ca nu ma voi vindeca vreodata. Mama a incercat sa ma mai ajute cu lingurite de miere si cu ceai cu ceapa si coji de nuca insa tot nimic. In sfarsit, un farmacist bun minune s-a gandit ca poate tusea mea este productiva si a incercat sa ma ajute cu un mucolitic si in sfarsit, dupa aproximativ 5 zile tusea s-a oprit definitiv, din zi in zi ma simteam mai bine si in sfarsit am putut sa incep sa dorm noaptea si sa nu mai enervez pe toata lumea din cauza tusei mele constante. La 12 ani am trecut prin atata chin si nu am primit niciun sprijin din partea nimanui. Insa ma bucur foarte mult ca am reusit sa trec peste acest moment, de atunci eu nu ma mai plang cand racesc ca tusesc sau ca ma doare gatul etc. Poate ca nu voi afla vreodata care a fost cauza chinului meu dar ideea povestirii mele este ca NU puteti compara o gripa care dureaza 2-3 saptamani cu o tuse care dureaza chiar si 6 luni!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa le spui asta celor 1400 oameni care stau cu un tub in gat in sectiile de ATI azi.
Sau poate celor 24.000 de decedati din cauza covidului.

Poate si tusea ta ar fi durat mai putin daca mergeai la un medic competent in loc sa bei ceai de ceapa. Zic si eu.

| Girly97 explică (pentru suntserios):

M-ați înțeles greșit. Nu am spus că nu au existat decese sau cazuri grave din cauza virusului ci că de cele mai multe ori este vorba de cazuri ușoare asemănătoare unei gripe. Sigur că mulți pacienți ajung în stare critică sau mor dar de cele mai multe ori persoanele care mor suferă și de boli cronice. Dacă nu știți să vorbiți frumos mai bine nu mai comentați!

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Noi avem cunostinte care intr-adevar au fost infectate insa au fost cazuri usoare si au fost izolate la domiciliu.

| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Restricțiile sunt prea severe; și este mai de folos decesul decât sărăcia. Legile sunt date de toți aceia cărora veniturile nu le sunt afectate.
Dacă salariile ar fi fost egale, toată lumea ar fi fost fericită.
Dar spiritul de turmă se găsește la greu în rândurile susținătorilor covid-ului și al restricțiilor.
Salariile egale ar fi ținut în echilibru și sănătatea oamenilor. Sărăcia și bogăția aduc boală în trup, minte și suflet. La fel și educația ar fi fost în echilibru.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

"Salariile egale "

Utopie

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Dar v-ați gândit oare dacă un român își poate permite o mască pe zi la 2lei dacă avem salarii mizerabile, mulți au rămas fără locuri de muncă din cauza restricțiilor iar în spitale bolnavii cronici sunt refuzați din cauza faptului că se ocupă acum doar de persoanele cu COVID? Faptul că se închid magazinele la ora 18 NU ajută pentru că majoritatea romanilor ies de la serviciu la ora aceea și cum își mai cumpără mâncare? Să nu mai vorbim de faptul că acum magazinele vor fi mai aglomerate ca înaintea acestei restricții. În Spania guvernul nu a închis nicio afacere, până și restaurantele sunt deschise însă se măsoară temperatura, se păstrează distanța iar masca este obligatorie.

| suntserios a răspuns (pentru Girly97):

Si totusi o masca e 40 bani nu 2 lei.
Si totusi in Spania au dat faliment 40.000 afaceri din horeca tocmai pentru ca Spania a inchia baruri, restaurante si hoteluri. Nu mai comparati cu alte tari ca nu o duce nimeni mai bine.

| mont a răspuns:

Gravitatea covidului e mult exagerata in presa/de catre autoritati, da mor oameni de la el dar nici pe departe asa de multi ca de la alte boli.
Tine cont ca si de foame mor pe la 20-25 de mii de oameni/zi la nivel mondial. De alte boli vechi mult mai multi.