| StefanAdrian911 a întrebat:

Cum rezolv sa imi infrang emotiile? Sunt atat de emotiv incat am luat note foarte mici la simulare pentru examenul de capacitate. (Vreau sa spun ca am invatat pentru simulare, dar cand am intrat in sala. Am uitat tot.). Pe langa asta, cand am dat simularea, deci cand eram in sala de simulare, ma simteam foarte ciudat. Nu stiu cum sa ma exprim. Simteam o frica.

Vreau sa scap in vreun fel de emotiile astea care ma tot bantuie. Imi afecteaza si notele de la scoala, emotionandu-ma la ascultari, cand profesorul se uita la mine. (Preciez ca invat si uit din cauza emotiilor).

Exista vreun mod in care sa pot scapa de ele? Imi dauneaza extrem de mult, si nu vreau sa pierd examenul din cauza lor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Notele mici le-ai luat din cauza ca nu ai invatat, de aici si frica care te stapaneste in aceste situatii.
Cand inveti foarte bine ceva, indiferent ca esti emotiv, stii si poti aplica ceea ce stii, dar cand inveti superficial, este normal sa nu mai stii nimic.
Examenul il poti pierde doar din lipsa pregatirii, nu a emotiilor, ca este in scris, nu oral.
Pune mana si invata foarte bine, mai ai foarte putin timp, de acum fiecare zi si ceas conteaza.

Dupa cum vad tu esti pasionat de FaceBook, fotografie si videoclipuri, deci, iata unde pierzi tu timpul in loc sa inveti si iata raspunsul dupa care te ascunzi, focusul nu este la carte, ci la alte preocupari extrascolare.
Daca vrei cu adevarat sa iei acest examen, uita pentru urmatoarele 3 luni sa mai deschizi FaceBookul, computerul sau sa mai atingi aparatul foto.
Pune mana serios pe invatat, ca emotiile nu te pica un examen in scris, in schimb pierdutul timpului pe alte lucuri care nu sunt scolare, te duce direct la pierderea exmenului.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei scapa de ele dand multe examene. Practic pentru asta sunt gandite olimpiadele si concursurile scolare. daca mergi in fiecare an macar la doua examene de genul asta, plus simularile, pana ajungi sa dai cu adevarat examene serioase, ai la activ deja peste 20 de examene si esti obisnuit.
Te mai ajuta sa inveti mai mult. Invata cam dublu fata de cat inveti acum (adica din momentul in care crezi ac stii perfect, mai aloca inca atata timp pentru repetare). Vei fi mai sigur pe materie si asta iti va imbunatati remarcabil rezultatele. De emotii uiti maxim 70% din ce ai invatat. Tu ai grija ca la fiecare asculater sa fi invatat 200% din ce trebuia, asa vei ramane cu sificient pentru o nota buna

| StefanAdrian911 explică (pentru Brigaela):

Multumesc ca ti-ai alocat timp la ora asta pentru a raspunde intrebarii mele happy Voi incerca sa fac ceea ce ai scris. Iti multumesc inca o data.

| WaterDrop a răspuns:

Imagineaza`ti ca toata lumea din jurul tau este dezbracata happy. Si inainte de "marele moment" vorbeste cu obiectele din jurul tau pe drum spre scoala (dar in gand ca sa nu te duca la spitalul de nebuni laughing este un exercitiu perfect ca sa poti socializa usor cand ajungi la destinatie.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, exista. Trebuie sa realizezi ca a fi emotiv nu e o caracteristica a ta, e o stare. Eu cand eram mica imi spuneam in momentele de timiditate,, ce-i cu tine creierule? tu vrei sa ma faci de ras? de ce nu tii cu mine? '' si instant roseata imi disparea.

http://www.nlpmania.ro/......in-public/

| StefanAdrian911 explică (pentru Deliiiia):

Mersi mult Delia happy O sa citesc articolul, sper sa ma ajute. Iti multumesc!