| Crunky a întrebat:

De cateva zile ma dor plamanii cand fumez! Mentionez ca fumez de 6 ani, cam 1 pachet la 1.5 zi! Joia trecuta am zis ca inchei capitolul "fumat", am stat nefumat 3 zile, iar acum 2 ore mi-am aprins o tigara si m-au durut plamanii ingrozitor! Ce sa fac? Sa ma duc sa-mi fac un control ceva? Probleme de sanatate nu am avut deloc pana acum, am un organism foarte puternic, dar se pare ca va trebui sa ma las de fumat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da mergi la medic

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Neaparat sa te duci si sa-ti faci o radiografie la plamani, cat mai repede. Si lasa-te de fumat, nu-ti face rau cu mana ta. Mai gandeste-te ca si cheltui destui bani pentru asta. Sanatate si numai bine!

| DakotaRoyse a răspuns:

Cam târziu pentru a trage concluzia asta, mai bine o lăsai mai moale mai demult. Dar da, un control cât de repede se poate ar face bine. Poate nu e din cauza fumatului totuşi, alţii fumează şpe' ani şi n-au nimic.

| zacrazy a răspuns:

Cati ani ai?

Mergi la un control si da, lasa-te de fumat. Nu poate fi decat benefic pentru sanatatea ta.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,tu nu esti ca altii care mor cu tigara in gura: adica rezistent! Asa ca fuga la control, ca sa nu regreti, multa sanatate!

| mary_1175 a răspuns:

Da trebuie sa te duci neaparat la control.sati faci o radiografie la plamani. poti avea probleme cu plamanii.succes bafta

| matei23s a răspuns:

Eu cred ca si daca nu te-ar durea, oricum ar trebui sa mergi la doctor periodic sa iti faci o radiografie, cu atat mai mult ca fumezi. Daca te hotarasti sa renunti la tigari, vei face un lucru foarte intelept, o hotarare foarte buna.
Uite niste clipuri interesante care poate o sa te ajute in luarea deciziei.

http://www.youtube.com/watch?v=QLeEmznEomE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2glFau9ORAY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8VCSZm_pNco&feature=related

| Crunky explică:

Am 20 de ani, fac sport (alerg, merg la sala), am o alimentatie cat se poate de sanatoasa, dar nu stiu ce s-a intamplat, ca sunt asa speriat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa te chinui, in asteptarea raspunsurilor noastre incerca si cu cianura!

| razekery a răspuns:

Fa-ti un control... oricm dupa 6 ani de fumat ar trebui sa ai plamanii inca partial "sanatosi" abia dupa 10 ani se fac cam varza de fumat serios 3 pachete pe zi. oricum daca fumezi nu te astepta sa apuci 70-80 ani decat cu noroc sau cine stie poate inventeaza astia transplat de plamani laughing

| KidoPink a răspuns:

Din cauza accesului de fumat plamanii tai au obosit.Problema este ca ai fumat atata timp, iar te-ai oprit brusc.PLamanii tai fiind obositi cand ai fumat a declansat o durere.Ar trebui sa mergi la un control.