| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema, fumez de 6 ani am inceput la 20 si de atunci fumez 1 pachet pe zi, in primii 2 ani am fumat jumate de pachet pe zi, iar de atunci si pana acum 1 pachet in general marlboro rosu scurt/lung. Ei bine acum cateva zile m-am decis ca vreau sa ma las de fumat, doar ca nu reusesc deloc, de ex fumez ultima tigara pe la 10-11 seara, si dupa aia dimineata am incercat sa rezist dar nu am reusit decat pana la pranz, si urmatoarea zi la fel. Am incercat sa reduc numarul tigarilor fumate intr-o zi dar nimic, ce as putea face sa nu mai simt nevoia de a fuma, va rog daca puteti sa ma ajutati.....multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nelyjoly a răspuns:

Daca ai vointa poti face ce vrei tu in viata ta. Eu de exemplu am fumat 10 ani si am 20 de cand m-am lasat. Mia fost greu la inceput dar am reusit sa lupt cu dependenta de nicotina prin o gandire pozitiva ca îmi pot face rau singur daca am sa continui sa fumez.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

La unii e dependenta, altora le place. Ideea este sa te hotarasti ce vrei sa faci, sa te lasi pentru ca stii ca iti face rau si pierzi si multi bani, sau sa continui dar sa fumezi mai putin satisfacandu-ti viciul.

| Donsavas a răspuns:

De la 20 si ai 26. Cam mult. Buna alegere! Se putea di mai devreme. Mergi la psibiatru. Cu medicatie, te scapa rapid de viciu.

| teo530 a răspuns:

Incearca puful ala care te scapa de senzatia de nevoie sa fumazi din creier parca nicorete se cheama il stiu din reclame