| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, de curând m-am angajat la un depozit, și meseria de depozit na, este cea clasică, cărat, împachetat, etc...
Eu sunt din județul Dâmbovița și locul de muncă e la București, și cu mașina durează 2 ore drumul. Și aș vrea să știu ce aș putea mânca ca să îmi mențin silueta... dar nici să nu mor de foame pe acolo, că e și de forță pe acolo.
La 6 dimineața mănânc, iar pauzele le am din 2 în 2 ore, iar pauză mare o am la 12:30 până la 1:00. și după încă 3 pauze până când plec acasă. Ce aș putea lua la mine la pachet, și ce aș putea mânca între pauze pentru a mânca sănătos și pentru a-mi și menține sănătatea?
Și ajung la 8:30 - 9:00 seara acasă. Mai pot mănânc ca ceva când ajung? Poate ceva ușor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

La munca ta de caraus trebuie sa mananci bine. Iti faci griji ca faci burta de la carat? Daca esti asa stresat mananca carne la gratar si nu prajita, sau la cuptor. Ai nevoie de energie deci ai nevoie de proteine, carne si o asezinezi cu ceva legume. Dimineata pentru energie mananca oua sau omleta cu branza paine unt si ceai. Daca vrei sa ai energie si sa nu lesini pe acolo. Daca stai degeaba si semnezi hartii poti manca biscuiti cu ceai dimineata si la pachet poti sa iti iei covrigei fara sare.

| Petre_Dragos_1998 explică:

Eu mă gândeam ca de dimineață să mănânc niște Belvita Start sau un sandwich? Ce să aleg? Și la masa de prânz; și între pauze, și după ce ajung acasă, dacă mai trebuie să mănânc atunci... pot mânca la 6 când ies și când ajung acasă la 8:30 să nu mai mănânc nimic. Cum aș putea face? Dar în special dimineața. Că 2 ore durează doar drumul și dacă mănânc acasă până la locul de muncă mi se face iar foame după 2 ore la ora 8

| TooFastTooFast a răspuns:

Baga o felie de paine.