| CAMIOANIEEE a întrebat:

Deci:intr-o seara am stat in hane subturi,tricou si pantaloni scurti,si m-a tras curentul,si stau si multe ore la calc dar stau departe de ecran,Intrebarea este:este normal sa te doara numai un ochi? Un ochi de-al meu este rosu,dar celalat n-are nici pe naiba e complet sanatos,nu e deloc rosu,in schimb cel din stanga e rosu ca nasul unui claun, Este normal asa ceva? sa fie un ochi mai sensibil decat celalalt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te teme. Asa patesc mereu este doar ca nu au aceiasi dioptrie asa am patit si eu; nu-i nimic grav doar ca trebuie sa stai mai putin la calculator ca iti sunt obositi ochii DAR TOT NU INTZELEG CE LEGATURA ARE CU HAINELE?

| CAMIOANIEEE explică (pentru anonim_4396):

Haine? ce haine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Salutare TPU! Deci:intr-o seara am stat in hane subturi, tricou si pantaloni scurti, si m-a tras curentul, si ::: asta ai scris tu si nu are legatura na!

| CAMIOANIEEE explică (pentru anonim_4396):

Stiulaughing) pai daca ai haine mai groase seara nu te trage, asa stiu si vr sa scriu haine subtirilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Oklaughingscuzelaughing

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o conjunctivita, care este numai uneori bilaterala. Ochiul rosu este urgenta oftalmologica, trebuie sa te vada un medic cat mai repede (la camera de garda, de preferabil in primele 2-3 ore de la aparitia rosetii)

| DLeonard a răspuns:

Da, este normal. Nu te trage intodeauna curentul al amandoi ochii. Totusi, ca sa fii sigura ca nu este altceva du-te la medicul de familie, daca el considera ca trebuiesc facut verificari amanuntite te va trimite la un oftalmolog.

| CAMIOANIEEE explică (pentru DLeonard):

Sigura? is baiat bah...

| DLeonard a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Scuza-ma!

| HappiChild a răspuns:

Da, este normal. am avut si eu aceeasi problema. du-te la un medic de familie si roaga-l sa-ti prescrie ceva. asa am facut si eu. iar dupa 1 saptamana jumate eram bine. mie imi si lacrima ochiul. deci sfatul este : du-te la un medic, el iti poate spune mai bine ce se intampla cu ochiul tau.

| 15kmi a răspuns:

Vad ca stii de la ce ti se trage! Ei bine, nu e nevoie sa te traga curentul la ambii ochi, depinde in ce moment te-a prins.Nu e neaparat sa ai sensibilitate diferita la ochi dar nici nu e exclus.Treaba e ca ar fi bine sa ai mai multa grija de tine pentru ca tu esti cu tine tot timpul, nu-i asa?