| ImLost a întrebat:

Ieri am fost la dentist si am avut o infectie la masea, mi-a curatat canalul si mi-a scos un nerv care era infectat. Acum mi-a pus o pasta pana Miercuri cand vrea sa plombeze maseaua. Dar am o problema, cand mi-a scos nervul a observat ca este foarte infectat si miroase urat, iar acum de la maseaua asta imi vine mereu in gura o substanta galbena care miroase urat. Din ce cauza a aparut substanta asta? Este cumva infectie? Ca stomatologul mi-a curatat bine canalul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| zahy a răspuns:

Pai nu e normal sa vina acea substanta. da de mirosit e normal. acea pasta sta temporal pana la plombare are rol de a proteja pansamentu introdus. acea pasta se intareste repede si nu prea are cum sa curga nimic, poate nu a lucrat bine medicu. Din cate stiu eu e mai bine sa scoata toti nervi de la masea daca 1 e infectata ca se va inbolnavi si restul nervilor. maseaua mare are 3 nervi si cea mica 2, probabil ii omoara si pe aia cu pansament care probabil are otrava sa omoare restul nervilor. Intreaba si tu cand te duci sa vezi de ce curge acel lichid, daca iti omoara toti nervi.

| ImLost explică (pentru zahy):

Da substanta aia nu iese pe acolo unde a lucrat dentistul. Acolo e acoperita maseaua. Dar vad o mica "fisura" la acea masea dar jos aproape de gingie, unde se vede si o culoare rosie/maro. Probabil a sangerat cand a lucrat acolo putin. O sa ma duc Miercuri sa il intreb cand o plombeaza. Imi spusese sa ma duc azi daca se umfla. dar vad ca nu s-a umflat deloc.

| zahy a răspuns (pentru ImLost):

Daca se umfla inseamna ca e infectie nu a curata bine. si cu acea substanta la un alt dinte nu e ok probabil e infectie si iese prin fisura. daca nu ai dureri poti astepta inca o zi doua pana ajungi la medic. Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi in domeniu doar comentez din propria experienta in masura sa dea sfaturi e doar medicu.

| StefanMierlut a răspuns:

E o infectie din nou, posibil ca putine radacini sa fi ramas acolo.