| Lina1993 a întrebat:

dragilor!
Am o mica nelamurire: Am fost la dentist ca sa-mi rezolv o masea foarte cariata si stomatologul mi-a pus in prima faza o plomba provizorie,spunandu-mi ca in functie de cum se acomodeaza maseaua cu plomba, la programarea urmatoare imi va scoate nervul de la masea,sau mi-o va plomba definitiv.
Astazi am fost din nou, mi-a scos plomba provizorie, mi-a mai curatat foarte bine si si-a dat seama de doua lucruri: 1. nu are rost sa-mi scoata nervul,pentru ca la cat de varza este maseaua,dupa scoaterea lui,s-ar faramita cu totul,si asa a zis ca mi-ar scoate-o de tot, dar vrea sa mi-o salveze. 2. Nu are cum sa mi-o plombeze definitiv (plomba nu ar mai avea o baza stabilia pe care sa stea si ar apasa pe gingie). Asa ca dupa ce mi-a curatat zona, a mai plombat odata si mi-a facut programare peste o luna,sa vada cum a 'evoluat'. Nelamurirea mea este : Ce se face in cazuri de astea? la ce sa ma astept sa-mi faca dupa o luna, cand am din nou programare? care sunt variantele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristi7Cristinel a răspuns:

Salut!
Si eu am avut aceas problema in urma cu 1-2saptamani.
Pai variantele ar putea fi urmatoarele:
1)Daca nici plomba si nici maseaua nu au nimic (adica plomba e bine fixata, iar maseaua nu iti va cadea) atunci iti va face doar un periaj si un mic control de rutina.
2)Daca plomba ti-a cazut (sau maseaua), atunci (doar daca vrei tu) iti va pune o masea artificiala (am uitat cum se cheama big grin)

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O masea "varza" se salveaza prin "imbracare". Pentru asta se fac mai multe operatiuni, incepand cu scoaterea nervului, apoi se inlatura coroana deteriorata, se pune 'surubul', pivotul pe care va fi montata coroana, apoi coroana. Sunt multe operatii si materiale care ridica pretul la 500-600 RON, chiar mai mult daca se folosesc anumite materiale.
O extractie costa 100-150 RON.
Mai este o posibilitate, la o masea distrusa de-a mea, un "superdentist" mi-a pus o plomba "armata", m-a mai tinut 9 ani sau chiar mai mult, am pierdut socoteala. Pentru ca plomba sa tina, i-a facut un fel de priza suplimentara, cu un fir care patrundea pe unul din canalele maselei. Poate reuseste sa-ti faca si tie asa ceva, nu stiu.

| SparkleO a răspuns:

Salut. si eu am avut aceeasi problema. o masea prea cariata si prea fragmentata ca sa mai poata fi salvata. am avut si eu plomba provizorie.
mi-a spus medicul ca are dubii in privinta plombei permanente, asa ca l-am rugat sa nu se mai chhinuie si sa o extraga. mama, ce frica mi-a fost... dar nu a fost cine stie ce...

| AnonimaD134 a răspuns:

Păi cazul tău este aproape ca al meu, dar nu ştiu, poate îţi mai curăţă acolo sau îţi scoate măseaua [în cazul meu nu mi-a scos`o, ci mi-a plombat`o definitiv]
Îţi dau un sfat, eu când mă duceam la dentist, după fiecare 'lucrare', întrebam ce o să`mi facă data viitoare sau în momentul când începea 'lucrarea' întrebam ce o să`mi mai facă.
Aşa că poţi întreba mereu ce o să`ţi mai facă la măsea.

Succes :*