| DarthNiger a întrebat:

Salutare TPU, m-am zgariat pe gat cu un cartof acum cateva zile si mi-a ramas rana iar ori decate ori inghit ma doare gatul si ma jeneaza, nu e prima oara cand ma ranesc in gat cu cartofi laughing si as vrea sa stiu, ce as putea sa inghit ca sa imi treaca? oare niste pastile pentru gat gen Strepsils o sa aiba vreun efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gugugugu a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara Drill. Este un drops special pentru mici inflamatii bucale sau intepaturi /zgarieturi. Este un antiseptic /antiinflamator local.

| DarthNiger explică (pentru gugugugu):

Mersi de sfat, o sa imi cumpar.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru atata lucru nu exista pastile.
Data viitoare mesteca mancare, nu o mai inghitii nemestecata si nu te va mai zgaria nimic pe gat.

| DarthNiger explică (pentru Violleta2022):

Inca ma chinui sa nu mai mananc ca un pelican insa mi-am facut un obicei sa inghit mancarea fara sa mestec cat trebuie si fac asta fara sa imi dau seama.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DarthNiger):

Inghititul mancarii fara sa o mesteci suficient, face rau digestiei.
incearca sa stai la masa cand manaci si sa te calmezi, ca nu-ti ia nimeni farfuria din fata, incercand sa mesteci incet si mult, fiecare imbucatura de mancare.

| sierra1 a răspuns:

"m-am zgariat pe gat cu un cartof...ce as putea sa inghit ca sa imi treaca?"

dă-i cu ketchup sau maioneză!

| Catrice a răspuns:

După primele cuvinte...am crezut ca te-ai culcat cu un cartof care în plină excitare te-o muscat de gat laughing
Ai putea incerca.
Înghite și "porții" mai mici ca sa nu iriti și mai tare mucoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cum mananci tu cartofilaughing ca sa te zgarii pe gat? Asteapta cateva zile sa iti treaca...
Sigur este la gat? Poate te doare in cerul gurii, eu acolo ma mai lovesc cu chipsurilaughing

| DarthNiger explică (pentru anonim_4396):

Am mancat nemestecat, de multe ori mananc fara sa mestec indeajuns iar cartofii fiind ascutiti mi-au facut-o laughing

| Flavianadx a răspuns:

Iti trebuie ceva de supt. Sper sa nu ma intelegi gresit laughing

| Mariusis a răspuns:

Cred ca poti sa iei un calmant ceva daca este foarte intensa durerea, gen nurofen, dar durerea ar trebui sa se amelioreze pe parcurs, stay strong