| niculai123456789110 a întrebat:

Salutare TPU, mama mi-a a făcut o raza și a descoperit ca are doua chisturi, iar doctorul a spus trebuie operata cât mai repede, întrebareaea este ca dacă are cancer gen la san mai poate trai dacă se operează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se intervine repede, atunci poate trai inca mult si bine.
Cunosc persoana operata cu cancer la san cu peste 20 ani in urma si traieste bine mersi.

| niculai123456789110 explică (pentru Bula):

Problema este ca tocmai în septembrie are programare din cauza pandemiei

| Bula a răspuns (pentru niculai123456789110):

Asta inseamna ca nu este caz grav (e stadiu de inceput).
Totusi, peste doua luni ar fi bine sa mai faca o verificare, sa nu evolueze periculos.
Ii doresc sanatate multa!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se numeste radiografie nu rază, asa se zicea pe vremea bunicii, acum se numesc radiografii, ecografii tomografii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci fi mai clar unde are chisturile ca sari de la ovar la sîn ne amețesti, spune ne exact ce a zis medicul.

| niculai123456789110 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și la ovar și la San dar la ovar e un pic mai grav

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu așa se procedează. Se face biopsie ca să se vadă dacă acele chisturi sunt cancerigene. Dacă i-a spus să se opereze, din acele chisturi operate se ia o probă și se pune la microscop și se vede dacă e cancer sau nu. Așa. că, operație, și apoi se poate vedea ce și cum. Până atunci, nu ai de ce să te îngrijorezi.

| niculai123456789110 explică (pentru sadrian46):

Am înțeles mulțumesc pentru răspuns, dar chistul ovarian e mai grav?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Așa i s-a spus? Eu știu că nu e neapărat cancer, dacă are noduli.
Eu i-aș recomanda să ceară părerea și altui medic. Să mai meargă la un consult.

Dar, dacă Doamne ferește e vorba de o tumoară, are mai multe șanse la viață, dacă se opereaza, decât dacă nu o face. Însă să se intereseze de un chirurg foarte bun, fiindcă depinde mult de experiența și îndemânarea lui. Și de tratamentul post operator (radioterapie, chimio etc)
Sănătate mamei tale! Și vești bune!

| niculai123456789110 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc pentru sfat, dar nu stiu exact dacă are cancer asa bănuiește doctoru eu atâta știu ca trebuie operata

| FantasyBoy a răspuns:

Atunci vorbim de metastaze...greu de crezut ca poate aparea un dublu carcinom, ovarian si la san in acelasi timp. De trait poate trai si 20 de ani, probabil dupa interventia chirurgicala va face ceva citostatice.

| niculai123456789110 explică (pentru FantasyBoy):

La ovare are doar într-o parte iar la San doar unul puțin inflamat