| claudiu123 a întrebat:

Salut TPU,
Bunicul meu in varsta de 60 de ani are neoplasm gastric ( cancer la stomac) A facut chimioterapie si a fost operat de 2 ori ( prima data i s'au inlaturat 3 sferturi din stomac ), iar dupa 8-9 luni era din nou in stare grava ( in aceste luni el arata bine, luase in greutate, etc), iar a doua oara la spitalul Floreasca (Bucuresti ) doctorul l-a deschis si apoi l-a inchis la loc si a spus ca doar a reusit sa improvizeze ceva ca sa il mai tina in viata 2-3 luni si ca nu a vazut asa ceva ca dupa asa putin timp sa revin in o asa stare...
Acum el arata rau a slabit... (65kg) si varsa incontinuu... Tot ce mananca varsa. ( chiar si mancarea pe care o primeste prin sonda care i'a fost pusa dupa cea de'a 2-a operatie )
Mama mea are o asa experienta, dupa ce a stat cu bunica mea ( din partea tatalui ) tot cand avea cancer si a murit in chinuri groaznice si nici ea nu crede ca se mai poate face ceva. si recunoaste ca nu ar mai trai mai mult de 2-3 luni numai din ce a vazut la bunica mea...
Voi credeti ca mai exista vreo sansa sa scape ( cu toate ca nu este inca in metastaza )
Daca stiti doctori specialisti in asa ceva va rog lasati nume sau ceva de genul ( ma scuzati pentru lipsa de informatii am doar 13 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HoneyPot a răspuns:

Claudiu. Trebuie sa-ti spun ca daca a revenit in spital inseamna ca i-a revenit cancerul. A recidivat. Echivaleaza cu metastaza. Din pacate, sansele de vindecare ale cancerului dupa ce a recidivat sunt foarte mici, sub 1%, tinde spre 0%. Daca a recidivat inseamna ca boala n-a putut sa fie vindecata si tot ce se poate face acum este sa i se usureze cat mai mult viata pacientului. Cat va trai nimeni nu stie. Depinde de stare. Unii traiesc chiar si 5 ani de la recidiva, altii nu rezista o saptamana saptamana.
Imi pare rau pentru aceasta veste crunta! Dar stiu ca e bine sa nu-ti faci sperante false. Fii puternic!

| claudiu123 explică (pentru HoneyPot):

Merci... Cu toate ca imi e greu sa accept... E bunicul la care tin cel mai mult crying mersi pentru incurajare

| claudiu123 explică (pentru HoneyPot):

Acum 15 minute a decedatcrying

| HoneyPot a răspuns (pentru claudiu123):

Imi pare rau, Claudiu! Sincere condoleante!

8 răspunsuri:
| xXdoareuXx a răspuns:

Medicul a facut tot ceea ce trebuia facut dar sa ne incredem in dumnezeu ca el este viata

| gosh0108 a răspuns:

Daca deja a inceput sa verse tot ce mananca, nu prea se mai poate face ceva, chiar o luna jum cred ca mai are... Sunt doctori oncologi, dar probabil ca iti vor zice aceeasi chestie. Incercati sa vorbiti cu doctorii sa va dea niste plasturi cu morfina ca sa ii aline durerile insuportabile pe care le va avea... Imi pare rau pentru voi.

| claudiu123 explică:

Ma scuzati am uitat sa copletez cu acest lucru : Tumora este maligna

| claudiu123 explică (pentru claudiu123):

Apropo el a fost la spital in 2005 si i s-a spus ca are probleme la rinichi ( tot cancer), dar mama a fost la Profesorul Sinescu si s-a dovedit ca nu avea nimic la rinichi..., iar in urma interventiilor chirurgicale doctorii au spus ca acea tumora este de cel putin 6-7 ani daca nu mai mult

| cristina6666 a răspuns:

Imi pare atat de rau am 11 ani si mi-a murit bunica si bunicul din partea mamei si bunica din partea tatalui din pacate nu va mai trai mult te rog sa ma ierti pentru vestea aceasta