| paul999 a întrebat:

Salutare TPU revin cu o intrebare

Sunt speriat un pic simt ca am ceva in gat o flegma nu stiu si imi vine sa tusesc si nu iese flegma aia cateodata mi se rupe tusea am luat paracetamol nimic, nici un efect, sunt intr-o stare buna pot sa mananc nu am treaba, dar cand expir se aude un fluierat ceva de genu, ce poate sa fie? de la tigari? fumez de 1 an jum aproximativ am 16 ani. am motive de ingrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Lapte de măgăriță dacă ai de unde să iei.
Între timp poți prepara acasă shatou de ou. Iei gălbenușul de la un ou îl freci cu zahăr apoi pui lapte fierbinte și îl bei, e foarte bun!
Altceva să iei de la farmacie sirop expectorant

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Incearca comprimate cu propolis si vitamina c, paracetamolul nu te ajuta in acest caz! Consuma multe lichide(ceai de soc cu lamaie si miere).

| Empathizer a răspuns:

Paracetamolul nu te ajuta cu tusea, e bun doar pentru febra si durere. Cere la farmacie un mucolitic (Bromhexin sau Ambroxol, de exemplu), care sa-ti lichefieze acea flegma, ca sa o poti elimina prin tuse. Si bea ceai negru, teofilina din ceai te va ajuta sa respiri mai usor.

Daca se aude un suierat expirator, este posibil sa ai astm bronsic sau o boala inrudita cu acesta. Lasa tutunul si ia-ti un bilet de trimitere la Pneumologie de la medicul de familie.

Sanatate!

| paul999 explică (pentru Empathizer):

Nu am respiratie grea sau ceva, acum daca nu mai dau importanta, si cand expir se aude un fluier de ala ...nu am febra nimic ma mai doare gatu in continu cateodata, unt putin ragusit, mi-e frica sa nu fie cancer la gat... deci de mancat pot sa mananc sa beau etc nu am treaba

| Empathizer a răspuns (pentru paul999):

Răman la recomandarea pe care ţi-am facut-o mai sus. Ar fi bine să o urmezi. Dar oamenii nu fac întotdeauna ce e bine pentru sanatatea lor. Dacă preferi laptele de măgăriţă, alegerea îţi aparţine. Consecinţele le vei suporta singur.

| paul999 explică (pentru Empathizer):

Deci nu e ceva grav?

| 01rukia01 a răspuns:

Eah...n-ai mai fost racit niciodata? e normal si eu mai am asa
ia ceva de tuse si de gat si bea un ceai si gata

| paul999 explică (pentru 01rukia01):

Am mai fost dar de o saptamana 2 nu iese flegma aia si imi tot vine sa tusesc simt ca am ceva in gat...am luat paracetamol am baut ceai si nimic tot asa sunt

| 01rukia01 a răspuns (pentru paul999):

Mda... cam atat ma tinea si pe mine flegma aia, e enervantalaughing... mierea e buna si altceva te duci si intrebi la farmacie cam ce poti sa iei pentru asta, da asa mai eficient

| GeorgyGirl a răspuns:

Eu cred ca e o raceala o raceala destul de mare asa ca trateazate nu sta asa si important sa nu iei sirop asa am avut si eu ba chiar tuseam pana imi venea sa vars si nu mai puteam sa dorm noaptea si luam siroop o prostie asa ca mi-a recomandat doctorita sa nu mai iau sirop du-te la un medic sa iti spuna ce ai tu mai exact!