| Preotul500 a întrebat:

Am 16 ani, fumez de aproximativ 4 luni. Mentionez ca nu fumez un pachet intreg intr o singura zi. De ce atunci cand inspir si expir adang imi vine sa tusesc? Adica doare atunci imi vine in rest nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cybe3r a răspuns:

Isi face efect gudronul de pe urma fumului.La incepatori plamanul nu accepta fumul si substantele din tigara.Simptomele tigarii la incepator sunt greata, inaduseala, durere a plamanului respiratie grea. Funda

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti prea tanar ca sa-ti distrugi plamanii inca nedezvoltati.
Mergi si fa-ti o radiografie pulmonara, pentru ca nu-i normal sa tusesti, si in nici un caz cand tusesti sa te doara.
Eu nu stiu ce fac parintii tai, dar chiar nu observa ce se intampla cu tine?

| Preotul500 explică (pentru Violleta2022):

Tocmai ce am scris, tusesc doar cand inspir ai expir foarte adanc. ALTFEL NU TUSESC. Si nu fumez din cauza faptului de a fi smecher, m-am apucat dintr-o prostie si o sa ma las curand. Mersi pentru raspuns oricum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Preotul500):

Tocmai, pentru ca te-ai apucat dintr-o prostie si doar cu 4 luni in urma, iti va fi foarte usor sa le arunci pur si simplu si sa nu mai fumezi deloc.
Cand inspiri sau expiri NU ar trebui sa tusesti deloc.
Esti mult prea tanar sa iti imbolnavesti plamanii inca nedezvoltati!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca esti bou, de aia. Iti recomand sa fumezi doua pachete pe zi, asa sigur nu o sa mai tusesti.

| LexiEla a răspuns:

Mai bine renunti la ele. Daca din intamplare cand fumezi nu " tragi in piept" ci il tii in gât, atunci e un risc si mai mare sa ai ceva grav.

| Preotul500 explică (pentru LexiEla):

Nu, nu, trag in piept, nu este vorba de tinut in gat. O sa ma las, o sa incep usor usor, mersi de raspuns!

| AnonimFaraPereche a răspuns:

Poate ai facut o iritatie a cailor respiratorii. Nu stiu daca poate fii neaparat de la tigari, dar ele oricum agraveaza. Ar fii bine sa mergi la doctor daca problema persista.

| DAREDARYL a răspuns:

Omul care fumeaza are ptoblema asya din cauza unui lichi din tigara, care rste sruncat peste plamani. Daca te lasi acum otganismul sr va vindeca, daca nu te lasi iti risti viata. Sper ca am fost de ajutor

| Preotul500 explică (pentru DAREDARYL):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns!