| baiatulxboyx a întrebat:

Stiu ca fructele au si ele zahar dar azi dimineata am mancat 3 fructe la diferenta de o ora fiecare adica, la 10 o banana inainte sa plec la biserica, la 11 un mar si la 12 o portocala, urmand ca apoi pe la 2 sa ma duc in parc cu bicicleta.
Intrebarea mea este : Am consumat fructe in exces?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Nu, este chiar bine ca sa mancam cat mai multe fructe, pe stomacul gol si doar apoi sa servim masa.
Banana este cea care are mai multe calorii dar fiind tanar acest lucru nu este o problema, faci miscare si atunci nu vei avea probleme cu cresterea in greutate ori cu asa zisul surplus de fructoza si zaharoza. Fructele nu contin zahar, acesta este continut de dulciurile de tot felul si de alte alimente in compozitia carora se pune zahar.

| UNfriendLY a răspuns:

Cea mai mare prostie e sa mananci fructe dimineata, sau inainte de culcare!

| Yng a răspuns:

Nu laughing fructele sunt foarte sanatoase. Nu se numeste ca ai consumat fructe in exces. laughing

| basexcu a răspuns:

DA DA laughing))))) redu-le pana nu dai in diabet!

| stefan97nic a răspuns:

Nu cred caci poti manca cate fructe vrei

| JoinTu a răspuns:

Nu! De fapt trebuie consumate cat mai multe fructe pentru o viata sanatoasa. 2-3 fructe pe zi merg. Citeste asta: Zaharul este un combustibil preferat de celulele noastre, usor de digerat si care ne da energie rapid. Problema apare atunci cand mancam prea mult si surplusul de energie se transforma in grasime.
Am observat pe oamenii cu care lucrez cresteri in greutate de cateva kilograme cauzate de consumul excesiv de…pepene rosu. Un fruct aparent inofensiv dar care in cantitati mari este echivalent cu dulciurile sau sucurile cu zahar.
In dulciurile "de dieta" sunt incluse in ultima perioada ingrediente "speciale", care aparent sunt mai sanatoase decat zaharul. Cum ar fi fructoza sau "zaharul din fructe". In realitate are aceeasi incarcatura calorica(4kcal pe gram) si nu este obtinut din fructe ci din porumb sau cereale, pe cale industriala. Excesul de fructoza este chiar mai daunator decat excesul de zahar, deci nu va lasati pacaliti de etichetele mestesugite.
Pe langa caloriile in plus, fructoza da corpului un semnal ca este timpul sa stocheze grasimi, nu sa arda grasimi, chiar daca mananci putin. Deci limitati consumul de fructoza daca slabirea este obiectivul dumneavoastra.

Beneficiile fructelor: scad riscul de cancer si boli cardiovasculare, scad riscul de diabet, scad colesterolul, scad tensiunea arteriala.

Fructele pe scurt:
1. consumati 2-3 fructe pe zi, la distanta de cel putin o ora de mese
2. sunt de preferat fructele de sezon, proaspete sau congelate
3. fructele se mananca in afara meselor principale
4. fructele intregi si cu coaja ofera o senzatie de satietate mai mare
5. fructoza din fructele proaspete si fructoza din dulciurie de dieta sunt doua lucruri total diferite
6. spalati bine fructele inainte de a le consuma

| maya1030 a răspuns:

Eu nu cred ca ai consumat fructe in exces, e bine sa mancam fructe si tu ai mancat doar 3 fructe, nu-ti fa griji ca nu ai mancat fructe in exces.winking