| Dyalema a întrebat:

Știe cineva cât timp se pot lua vitaminele Alive de la Secom încontinuu? Eu trebuie să iau zilnic, altfel mă simt foarte slăbită și mi-e rău deoarece nu asimilez nimic din alimentație.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce te face să spui că nu asimilezi nimic din alimentație?
Acest lucru este imposibil.
Dta mănânci mâncare obișnuită presupun. Dacă te uiți la scaunul dtale când mergi la WC, o să vezi că această mâncare a fost procesată în tubul tău digestiv, de la intrare până la ieșire. În decursul acestei procesări dta ai asimilat nu nimic, ci enorm.
Dimpotrivă, suplimentele de vitamine au o absorbție slabă dacă nu sunt însoțite de minrale și antioxidanți. Iar proporția optimă de vitamine o găsești numai în legume și fructe, împreună cu factori care amplifică absorbția și efectul lor de sute de ori.
Astfel suplimentarea de vitamine din farmacie este o opțiune slabă de rezolvare a problemei, prin care îl îmbogățești pe fabricant și pe farmacistul care le vinde. Orice dozare în plus și la termen lung, perturbă metabolismul. Când le iei din alimentație este mult mai greu să faci ceva care să îți dăuneze.

| Dyalema explică (pentru sadrian46):

Am o parazitoza de care nu mai scap nicicum de câțiva ani... Aceasta îmi consuma toată energia și puterea. Sin fericire de când iau aceste pastile care sunt naturale mă simt mult mai bine.

| gogu220 a răspuns:

Totuşi tratamentele naturiste sunt mult mai eficace şi nu creează dependenţă, aşa că îţi recomand propolis şi lăptişor de matcă pentru a fortifica organismul, iar pentru lipsa de asimilare dacă mă întrebi în privat îţi ofer o reţetă naturistă garantată, iar dacă acum eşti slăbită şi firavă vei vedea o mare schimbare în bine.

| Dyalema explică (pentru gogu220):

Ok. Aștept detalii

| 54kuv a răspuns:

Doctorul tau ce zice? Cred ca e cel mai indicat sa-l intrebi si pe el. Nu stiu vitaminele astea dar stiu ca orice dependenta nu e chiar buna. (si eu am unele dependente de care nu cred ca voi fi capabil sa scap prea curand - mancat, somn. Sunt un rau necesar dar cred ca sunt singurele dependente care nu ne sunt daunatoare)