| Maria_1984 a întrebat:

Vineri s-au terminat oficial cele doua saptamani de stat in carantina! Am avut varicela! A fost oribil cateva zile! Nu am rupt decat 3 bubite, primele care au aparut pentru ca nu stiam din ce cauza au aparut! Am fost cat se poate de cuminte, m-am abtinut cat am putut si nu le'am rupt! Toate au prins coaja, si in semn de vindecare, unele cadeau noaptea in somn sau ziua pur si simplu! Cele mai mari au aparut deasupra nasului intre sprancene! Coaja lor a cazut cam fortat(cu ajutorul manutelor mele) si m-a durut dar imediat mi-am dat cu mixtura din nou si au mai prins o coaja care a cazut de la sine dar mi'au ramas doua gauri oribile! Nu am in nici un loc mai putin vizibil dar am intr'un loc extrem de vizibilstraight face! Am tenul deschis la culoare si se vede pana si cel mai mititel cos!
Ce ma fac? Stie cineva cum pot face sa dispara gaurile astea?
Sa se regenereze pielea si sa disparaaaa!
Ajutoooor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Dai imediat cu alcool mentolat si apoi cu crema de galbenele (care este un foarte bun cicatrizant). Si eu am avut pana saptamana asta varicela, iar majoritatea crustelor le-am rupt intentionat pentru ca nu mai suportam, dar m-am dat imediat ce le-am rupt cu alcool si crema de galbenele si nu am semne, decat pe frunte am ramas cu unul care este foarte mic si vizibil deloc, deci pot spune ca am avut noroc.
Mult succes, pa-pa!

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu prea poţi face nimic din ce ştiu eu, nu trebuia să pui mâna. Dar de acum asta e, mergi la un dermatalog, de fapt întâi la medicul de familie să-ţi dea trimite, poate te poate ajuta cu ceva. Aşa nu e bine să iei nici din cele spune de noi. Fugi, poate se mai poate face ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema de galbenele... bitter suedez, cam astea ar fi. Dar da-te acum, cat ii recent, ca dupa aceea n-o sa mai poti scapa de ele. Eu am facut prostia si nu m-am dat imd dupa ce-am avut varicela si am un semn de toata frumusetea.

| crystalclearwater a răspuns:

Buna! Vad ca mesajul tau e mai vechi, cum arata acele gauri dupa atata timp? Eu am avut de curand varicela si am ramas ca si tine cu niste gauri oribile exact in frunte. Nu le-am rupt, dar una din bube a fost imensa si a lasat un semn urat. Sunt sanse sa arata mai bine cu timpul, ca stiu ca remediu nu exista ca sa dispara. Mersi!