Întrebare recomandată | trasorv a întrebat:

Salutare tuturor. acum un an am facut un consult oftalmologic pentru prescriptie de ochelari si am obtinut o reteta in care am si dioptrii sferice si cilindrice, dupa care mi-am comandat ochelarii de aproape cu care vedeam foarte bine. situatia s-a deteriorat insa progresiv datorita faptului ca pentru distanta am folosit o pereche de ochelari, tot de-ai mei, cu aceleasi dioptrii ca cei din reteta dar cu cilindrul de 1, 75 in loc de 1, 25 cum era in reteta. Acum nu stiu ce sa fac, sa fac alt consult, sa-mi fac ochelarii de distanta dupa reteta dar nu stiu daca voi mai vedea cu ei daca ochii s-au obisnuit cu un cilindru mai mare. as vrea o parere avizata, daca se poate. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Sunt medic de familie, nu oftalmolog. Curricula mea a inclus si stagii de oftalmologie. Iar faptul ca tu ai globul ocular mai turtit nu are nicio legatura cu astigmatismul de care spui ca suferi din copilarie, e o hipermetropie, care poate fi asociata si cu astigmatismul de care zici. Cred ca situatia ta e ceva mai complicata. Astigmatismul e o afectiune a corpului vitros, nu a corneei. Daca nu ai boli asociate care contraindica interventia chirurgicala cu laser (cum ar fi diabetul zaharat), eu te sfatuiesc sa accepti interventia chirurgicala propusa de medicii tai.

Nu generaliza insa experienta ta proprie. Intrebatorul nostru are nevoie de un nou consult oftalmologic, ca sa afle care sunt dioptriile lui actuale inainte sa arunce banii pe lentile. Poate ca vor fi aceleasi, poate ca nu, de data asta. Dar eu nu mi-as asuma riscul de malpraxis, recomandandu-i sa-si faca ochelari acum dupa o reteta veche de 1 an. Si nici un oftalmolog profesionist nu ar face asta, fara sa-i verifice starea actuala. Asigurarea obligatorie de malpraxis e destul de piperata si asa, fara sa ai evenimente.

13 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ai nevoie de un nou consult in care sa iti iei o prescriptie si pentru ochelari de aproape si pentru unii de distanta

| Azµre a răspuns:

Un nou consult!

| Empathizer a răspuns:

Dioptriile se modifica oricum in timp. Ai nevoie de un nou consult si de alta reteta.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Empathizer):

Nu intotdeauna se modifica dioptriile, depinde de afctiunea pe care pacientul o are. Sunt afectiuni de vedere care nu necesita schimbarea dioptriilor in timp ( astigmatism ce are cel/cea care a postat aceasta intrebare si sufar si eu de aceasta problema din nastere).

| Empathizer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Are 2 vicii de refractie asociate, la ambele dioptriile se modifica in timp. In cat de mult timp, depinde de la om la om. Si tu va trebui sa-ti schimbi ochelarii la un moment dat, nu vei ramane cu aceleasi dioptrii pana la moartehappy
El nu are cum sa afle daca i s-au modificat diopriile sau nu decat printr-un nou consult oftalmologic. Ar fi o greseala sa-si faca ochelari dupa reteta veche.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Empathizer):

Tu esti medic oftalmolog? eu de 26 de ani ma chinui cu aceasta boala numita astigmatism, la varsta de 2 ani am pus prima data ochelarii, de atunci merg periodic la control o data la 6 luni si mi se spune acelasi lucru, ca aceasta afectiune nu se poate corecta prin purtarea ochelarilor, ci numai prin interventie chirurgicala cu laser, fiind o afectiune a corneei si globului ocular care este mai turtit decat trebuie sa fie. La un moment dat, pe la 12 ani, am facut un contro oftalmologic in urma caruia mi s-au schimbat vrechile dioptrii. Ceea ce a urmat a fost un adevarat dezastru ca nu mai vedeam nimic, aveam dureri de cap si ameteli. Iata cum singuri doctorii si-au dat seama ca acele diptrii care le aveam initial imi erau foarte bune si nu trebuiau schimbate. In urma cu 10 ani, mi-am schimbat doar rama ochelarilor, insa la recomandarea medicului dioptriile au ramas aceleasi si vor ramane atata timp cat ma incapatnez sa fac acea operatie cu laser de corectare. Am scris mai detaliat pentru ca trec prin asta de 26 de ani si stiu ce inseamna si ce presupune aceasta afectiune.

| trasorv explică (pentru Empathizer):

Iata cum o intrebare obisnuita a generat polemici mai mult decat folositoare si din care eu am invatat cate ceva desi am 53 ani si o vasta experienta in ce priveste astigmatismul si hipermetropia cu anizometropie pe care le am de cand ma stiu. Cu toate astea am o mare problema in a purta ochelari de distanta intrucat inca mai arat bine si, pentru ca sunt un om normal, inca ma uit dupa femei....frumoase. Multumesc pentru raspunsurile pline de patos dar si realiste totodata.

| Empathizer a răspuns (pentru trasorv):

Poti incerca lentile de contact. La presbitismul celor 53 de ani cronologici ai mei, eu am purtat o perioada lentile de contact pentru distanta si ochelari de citit cu diferenta de dioptrii. Dar nu mi s-a parut ca merita chinul cu pusul si scosul lentilelor, si am renuntat la ele. Lentilele de contact nu trebuie purtate mai mult de 8 ore consecutiv.

| trasorv explică (pentru Empathizer):

Multumesc dar cred ca ai dreptate ca "nu merita chinul cu pusul si scosul lentilelor"

| Empathizer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Sunt medic de familie, nu oftalmolog. Curricula mea a inclus si stagii de oftalmologie. Iar faptul ca tu ai globul ocular mai turtit nu are nicio legatura cu astigmatismul de care spui ca suferi din copilarie, e o hipermetropie, care poate fi asociata si cu astigmatismul de care zici. Cred ca situatia ta e ceva mai complicata. Astigmatismul e o afectiune a corpului vitros, nu a corneei. Daca nu ai boli asociate care contraindica interventia chirurgicala cu laser (cum ar fi diabetul zaharat), eu te sfatuiesc sa accepti interventia chirurgicala propusa de medicii tai.

Nu generaliza insa experienta ta proprie. Intrebatorul nostru are nevoie de un nou consult oftalmologic, ca sa afle care sunt dioptriile lui actuale inainte sa arunce banii pe lentile. Poate ca vor fi aceleasi, poate ca nu, de data asta. Dar eu nu mi-as asuma riscul de malpraxis, recomandandu-i sa-si faca ochelari acum dupa o reteta veche de 1 an. Si nici un oftalmolog profesionist nu ar face asta, fara sa-i verifice starea actuala. Asigurarea obligatorie de malpraxis e destul de piperata si asa, fara sa ai evenimente.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Depinde ce problema de vedere ai? daca dioptriile ti se modifica, atunci va trebui sa faci din nou consult medical si sa ti se prescrie altde dioptrii. Daca insa dioptriile nu avanseaza, nu-i nevoie sa le schimbi. De exemplu, eu am o problema din nastere (astigmatism), dar am aceleasi dioptrii de aproximativ 10 ani, eu nu trebuie sa le schimb niciodata pentru ca la mine problema asta nici nu avanseaza, dar nici nu se corecteaza prin putarea ochelarilor, ei fiind mai mult pentru odihna.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes si sanatate!

| trasorv explică (pentru PangeeaRogvaiv):

Si eu am astigmatism din nastere de +1 si tocmai asta spuneam ca am purtat ochelari de distanta cu cilindru +1, 75 in loc de +1 sau +1, 25 si din cauza asta nu mai vad cu cei de aproape cu care vedeam bine. Intrebarea mea este daca mi s-a modificat astigmatismul definitiv la +1, 75 ceea ce ar insemna sa fac un nou consult, lucru care, se pare ca devine din ce in ce mai clar. Multumesc pentru raspunsuri.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru trasorv):

Eu am dioptrii +2, 75 la dreptul si +3 la stangul, dar nu mai avanseaza la mine si nici nu-mi trece, ramane asa. Tot ochelari pentru distanta am si eu.
Sfatul meu este sa faci un nou consul sa vezi ce-ti recomanda doctorul, daca trebuie sa schimbi dioptriile sau nu. Schimbarea dioptriilor este foarte urata pana te inveti cu cele noi pentru ca o sa-ti provoace la inceput ameteli si dureri de cap.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate iti doresc!

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru trasorv):

Si mie mi s-au gresit dioptriile in urma cu cativa ani si i-am purtat o perioada destul de buna, dar nu mi s-a modificat nimic. In afara de faptul ca aveam stari de ameteala foarte puternice si dureri de cap din cauza ca dioptriile nu erau corespunzatoare problemei mele, altceva nu am mai avut. Deci nu se schimba nimic, la astigmatism cel putin nu.