| arrriadna a întrebat:

Am dus-o pe fii-mea la oftalmo, la primul control. Nici nu stiam cine-i dr. Pur si sp am dus-o unde era mai aproape de casa, la Emilia Irza. Am nimerit la dr Cta Nascutzy.
Nu zic c-am stat o ora juma'te la coada, pentru ca Ana era sg copil mai "ok" (fara ciubucele firesti ale dr. ca eu nu "prestez"). La ctrl Ana n-a vazut ultimul rand (eu il vedeam, usor incetzosat (ceata e de la cilindru) dar vedeam. Dr zice "nu stim sigur daca e din neatentie sau ca nu vede. Aici n-am dioptron. Te trimit la o clinica, pentru ca tot ai azi gratuitate in baza biletului de trimitere" M-am dus. N-am vazut biletul cu ce "a iesit la dioptron", pentru ca il muta dr de parca as fi vrut sa-l fur sau ceva (fosta purtatoare de ochelari stiu sa citesc un "d-ala")! Am asteptat sa-mi zica rezultatul. Vb la tel cu Cta Nascutzy care imi zice ca Ana nu are ceva grav, ca se poate corecta in cateva luni de purtat ochelari. Gandesc: Hai, sa moara Bibi! M-ai vazut o data si decizi ca fi-mea are nevoie de ochelari si din acest magazin? Scrie cumva "prost" pe fata mea? Dr zice: "doamna, sa nu ii luati copilului lentile chinezesti, ca asa mai bine nu-i faceti!"+bla-bla. Ok. Inchid si o intreb pe cea care o pusese la dioptron, care tocmai se pregatea sa imi zica de ochelari ca poate se corecteaza in 6 luni: In primul rand vreau sa stiu ce dioptrii are copilul. Imi zice 0.75. Hmm, zic, cam mult. Cu cilindru sau fara? Imi raspunde: Pai da, cu cilindru de 0.5. (deja vedeam o lentila groasa, ca pe mine m-a terminat nervos cilindrul asta). Ma duce la colega ei, care tocmai incepea sa prezinte rame si lentile. Am ramas un pic pe ganduri cand am auzit "decat sa ii luati lentile chinezesti mai bine nu ii faceti"... Gata mi s-a pus pata. ZIc "Stiti, este primul control oftalmologic al copilului, asa ca va rog sa imi dati documentatia, pentru ca as vrea sa cer o a doua parere." Tipa zice: "desigur, dar e bine sa stiti ca noi suntem specializati in copii si... uitati acesta este biletelul dvs. Nu mi-a dat foaia cu rezultatul dioptronului. Adica, daca vreau second opinion trebuie sa mai supun o data copilul la midriaza fortzata. Nu mi s-a parut corect.
Asadar: Voi ce stiti despre tanti asta?
Sunt nebuna ca-s reticenta?
Cunoasteti vreun oftalmolog care sa NU doreasca pentru copii sa fie "ochelaristi"? (in Bucuresti zic)
Si: unde e categoria Sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asaasa a răspuns:

Am sa iti spun povestea mea Sunt copil infiat, parintii ma duceau una doua la doctor. Daca ma durea o unghie repede doctori si analize si etc>>>Dar la ochi nu m_au dus deloc.Asa era acum 40 ani, nu te durea nimic nu aveai de ce sa te duci la doctor.>ca sa aflu la varta de 42 ani ca trebuia sa merg la dr. de la 5 ani. Drept este ca nu ma uitam crucis dar era ceva neregula. puneam mana pe un ochi si apoi pe celalat si (copil fiind ) ma distra ca vedeam aceias imagine mai mica sau mai mare (depindea cu ce ochi priveam).Nu ai spus cat de mica este fetita ta.Aha acum am citi iarasi mesajul tau si am inteles ca...da asistentele astea nu mai au bun simt.Ai tot dreptul din lume sa te duci la orice medic, dar vezi ca sanatatea, pe plan general, s-a shimbat. Ma uit la generatia mea de 40-50 ani toti dar absolut toti (vecini, cunostinte etc.)purtam ochelari de vedere.Instinctul matern este puternic asa ca fa ce crezi ca este mai bine pentru. fetita. In ziua de azi mai sunt si optiuni operatorii(cat de cat uzuale, depinde de boala}Vezi ceva prin Iasi.

7 răspunsuri:
| arrriadna explică:

Pai tocmai, ca nu stiu nimic despre acest medic. De-asta va intreb!
Cu atat mai mult, cu cat Ana nu mi s-a plans ca nu ar vedea "nu-stiu-ce detaliu".
Eu am avut ochelari si am in continuare un nerv optic lenes, insa am avut si un medic care m-a invatat ce sa fac pentru a-mi diminua dioptriile fara ochelari. Si am reusit. Sunt exercitii pe care le fac si astazi. Dar medicul meu crede in asta, pe acest medic nu-l cunosc.
La spital ca si la cabinet, dup-aia, am intalnit si alti parinti cu copii (aceiasi parinti zic) si deci am devenit suspicioasa.
Empathiser, pe tine te-a ajutat cu ceva acest medic incat spui ca e "bun"? Care e experienta ta?

| Empathizer a răspuns (pentru arrriadna):

Pe mine personal nu. Am 53 de ani. Copiii mei personali nu au avut probleme de vedere. Dar cunosc multi copii carora le-a mers bine cu recomandarile primite. Munca unui medic se poate aprecia dupa rezultate. E clar ca fetita ta are nevoie de ochelari. Chiar daca tie nu-ti convine asta, nu lasa ca prejudecatile tale sa afecteze sanatatea copilului.

| arrriadna explică (pentru Empathizer):

Desigur, n-am o problema cu asta si intrebarea mea nu o sa fie pe un forum "oare are nevoie de ochelari"? La naiba, la 0.5/ 0.75 la 4 ani, clar are! laughing) Nu asta era intrebarea mea.

| Empathizer a răspuns (pentru arrriadna):

Atunci iti voi raspunde strict la cele 3 intrebari puse, ad litteram. 1) Da, esti nebuna ca esti reticenta. 2) Da, tanti aia e un oftalmolog bun. 3) Nu, nu cunosc niciun oftalmolog atat de tampit incat sa nu doreasca ca un copil ce are evident nevoie de ochelari sa nu devina ochelarist.

| Empathizer a răspuns:

Sa moara Bibi! Ai fost deja la un doctor foarte bun, care ti-a recomandat si un al doilea consult de siguranta pentru copilul tau. S-a stabilit un diagnostic, ai primit si un bilet cu concluziile lor. Nu inteleg ce le reprosezi. Daca vrei si o a treia opinie, e normal ca medicul de la care o vei cere sa ia investigatiile de la capat. Cand ai vrut si o a treia opinie, ti-ai asumat implicit eventualitatea asta.
Totusi nu inteleg de ce nu ai cerut reteta de ochelari? Ti-ar fi dat-o. Nu erai obligata sa-i faci ochelari copilului la ei.

| Alsodrfegnha a răspuns:

Mai bea apa big grin

| Eidriana a răspuns:

Problema dumneavoastra este legata de doctori. Aveti impresia ca toti vor sa va fure, dar nu e chiar asa. Lentilele de 0.5 nu sunt mari. Sunt chiar destul de mici. Dati un search pe Google si dati-va cu parerea.
Acuma ca nu vreti ca fiica dvs sa poarte ochelari...sincer eu va spun ca gresiti. Si eu am purtat ochelari cand am fost mica, nu mi-a placut, m-am simtit ca o tocilara, dar sunt mult mai fericita acum pentru ca nu mai trebuie sa port. Mai tarziu poate fi mai grav si atunci poate trebuie borcane din-alea de care va speriati.
Poate aveti dreptate si nu-i trebuie, dar puneti-o sa se uite in departare si intrebati-o daca o doare capul. Pentru ca daca raspunsul e afirmativ are nevoie de ochelari. Daca nu, e ok si o a doua parere, un al doilea control pentru orice eventualitate.
Dar daca are nevoie de ochelari eu zic sa ii faceti. Plus ca puteti sa ii faceti cu niste rame mai la moda, nu ceva cu ce sa se rusineze.
P.S. Nu sunt din Bucuresti asa ca nu stiu niciun doctor de care ati mentionat, dar sa stiti ca nu cred ca respectiva a vrut raul copilului. Daca aparatul asa a zis atunci aceea a fost concluzia.