| criss8585 a întrebat:

Salutare tuturor. Am 23 de ani si 1.70 inaltime. Ma simt oarecum mic de statura la 1.70. Mai exista vreo posibilitate de a creste la varsta asta? As dori sa ajung macar la 1.75-1.80 ca tare jenă imi e asa scund...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Andry01 a răspuns:

Esti perfect asa cum esti si invata sa te iubesti.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

La varsta asta nu mai ai cum. Esti cam la capatul de jos al mediei.
Media la noi e 1.75. Peste 1.80 deja te poti considera inalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu mai poti creste. Nu e nimic iesit din comun cu inaltimea ta

| cristi202 a răspuns:

Tu, mic la 170? ☺ Atunci eu sunt normal la 2, 02. ☺☺☺
Nu prea mai ai ce face. La 23 de ani, cresterea s-a cam incheiat. Si atunci, ori te vezi mic toata viata, ca acum, ceea ce nu e conform cu realitatea, ori iti schimbi mentalitatea si accepti inaltimea ce o ai recunoscind ca esti normal la inaltime.
Eu zic sa lasi jena deoparte. De aveai 160 sau mai putin, atunci poate te puteai simti jenat, dar asa, eu cred ca e ok inaltimea ta. Ca ai vrea tu mai mult, ca si eu consider ca un barbat ar avea inaltimea ideala la 180, asta e altceva, anatomic vorbind, tu cu inaltimea ta esti considerat a fi undeva la medie, deci perfect normal

| Adrian5575 a răspuns:

Ai o inaltime normala. Nu esti scund. La varsta asta oricum nu ai ce sa mai faci.

| GdX a răspuns:

Nu ai cum sa mai cresti la varsta asta. In Coreea de Sud se fac operatii de inaltare, poate gasesti si pe la noi vreun medic sa faca asta. Procedura consta in taierea tibiilor de la picioare si inaltarea lor cu un adaos de os de vita sau material chirurgical. Oricum esti in media romanilor. Invata sa te accepti asa cum esti.

| Catrice a răspuns (pentru GdX):

Am văzut acu vreo doișpe ani in America chestia asta.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din pacate la varsta asta mugurii de crestere ai oaselor s-au inchis.

Ce ai outea sa faci ar fi sa porti niste bocanci cu talpa mai groasa si sa te uiti dupa fete mai mici de inaltime.

In rest ar trebui sa ti se rupa, vorba populara.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai cresti. Dar iti poti lungi oasele facand sport. Volei, baschet, inot.

| Dana2103 a răspuns:

Mie imi plac baietii mai scunzi ca mine si eu am 1.75

| Violleta2022 a răspuns:

La varsta asta nu mai poti creste. Cresterea in inaltime s-a incheiat deja la 18-20 de ani.
Daca ai fii practicat intens un sport in perioada adolescentei, aveai sanse sa stimulezi hormonali cresterea si sa mai cresti vreo 10 cm, dar cresterea se incheie la baieti pe la 18, in cazuri foarte rare la maxim 20 de ani.
In orice caz, nu-i cazul sa-ti faci probleme, ca sunt destule fete de 1.50m si 1.60 cu care poti iesi.