| StevenMetalhead a întrebat:

Salutare tuturor. Am ajuns la aproape 21 ani și tot nu pot scăpa de această manie de a mânca în abuz. De exemplu îmi pun în farfurie mult(terci, macaroane, orez), mai tai niște felii de salam, cârnați, îmi mai tai niște legume și înfulec tot, important să-mi țin gura plină. Nu mă pot controla deloc, am încercat de foarte multe ori și îmi zic zi de zi, am fost și la psiholog, dar tot degeaba. Din cauza alimentației proaste am probleme digestive. Spuneți-mi vă rog, cum psihologic m-aș putea controla să mă alimentez calumea, căci îmi stric astfel organismul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci mergi pe varianta 2 mananci des si putin si bei mai multa apa dar ceea ce mananci sa fie sanatos fara mezeluri si alte prajeli si grasimi, invatati organismul cu mancare sanatoasa nu toxica. s-ar putea sa mananci mult pe fond psihologic asa eram si eu ca tine si in cateva luni am luat multe kg in plus asa simteam eu cand mancam ca imi potolesc, ameliorez din depresie.
Acum in schimb am renuntat la a manca excesiv si beau multa apa asa si tu sa faci. gasesteti preocupari sa iti ti mintea mereu ocupata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poti si tu, daca mai mananci mult, sa faci sala happy
Cand faci sala trebuie sa mananci mult (si 4 fripturi pe zi), asa ca e ok.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evita din mancare: uleiul, zaharul, bauturile care se vand in pet-uri sau cutii.
Mananca de 5 ori pe zi:
- dimineata mai mult
- la amiaza mai putin si 2-3 feluri (neaparat sa fie si ciorba/supa + fructe)
- seara putin si dietetic. Dupa ora 18 nu mai mananci nimic, bei doar lichide (fara zahar)
Intre cele 3 mese principale poti manca 1 bucata de napolitana sau 1 cubulet de ciocolata neagra.
Imediat INAINTE de fiecare fel de masa principala bei cate o cana de apa (plata), dupa care mananci cat iti cade bine.

Apuca-te de miscare regulata: alergat, zilnic minim 5 km, + cate 50 + 50 genoflexiuni dimineata si seara.

| baru a răspuns:

Totul pleaca de la creier. Mediteaza!

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu te apuci de sala? Cand faci sala trebuie sa mananci mult, ceea ce e perfect pentru tine.

p.s.: nu ai probleme digestive ca mananci mult (eu mancam si 1-2 kg de carne pe zi cand ma pregateam de un concurs de forta), la tine problema e ca mananci prostii (carnati, salam, etc.).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scapat cu fructe de cate ori voiam sa mananc afica si de 5 6 7 ori pe zi mancam cate 2 fructe banane nectarine mere ce aveam in casa! Apoi mi s-a invatat corpul cu fructele si incet incet am renuntat la mancarea tip fast food

| Vanesa87 a răspuns:

Ai dreptate cand spui psihologic, totul nu tine de cantitate si de calitate este o problema psihologica care o poti pacali foarte usor, folosestete de alimente bogate in apa, cu sigurata in maxim 1 luna scapi de aceasta manie, ca exemple este vara, axeaza-te pe pepene,(deasemeni este si o cura de detoxifiere foarte buna), eventual combinal doar cu branza sau paine, este un fruct cu un compus de 95% apa.

| Dracuu a răspuns:

Totul depinde de vointa ta.