| bruno04 a întrebat:

Salutare tuturor. Am o problema pe care as vrea sa o impartasesc in scopul de a fi ajutat cu o informatie ori indrumare.
Aceasta consta intr-o durere la urechea dreapta. Atunci cand ascult muzica la casti, de calculator ori de telefon, simt o durere in ureche. Am fost la medic, sedinte, etc. Dar mi-a spus ca nu am nici o problema. Nu am o problema, identica la ceea ce am spus eu, " Ca ma doare, enorm, atunci cand ascult muzica la casti ", si DA, inteleg ca nu trebuie sa mai ascult, sau volumul mai scazut, dar atunci cand ascult doar la urechea stanga, al naibi de treaba ca ma incepe sa ma doara si cealalta. Nu stiu ce sa mai fac. Probabil o sa merg la un alt medic ORL. In fine. Am scris aici, deoarece, sper ca sa se gaseasca cineva avand aceeasi experienta, sa ma ajute cu o informatie, medicala. etc. Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Folosirea castilor timp indelungat poate irita urechea si favoriza producerea bacteriilor.Casca din care asculti muzica poate cel mult sa irite intrarea in conductul auditiv cum se pare ca s-a si intimplat dar nu sa produca o durere acuta la nivelul timpanului care este situat mult mai in interior.Probabil ca este doar o hipersensibilitate a timpanului datorata inflamatiei locale mandibula- ureche. Sigur medicul ar fi precizat daca erau alte modificari. Recomandarea ar fi sa faci control periodic la O.R.L.

1 răspuns:
| FlorinDscl a răspuns:

Consulta si alt medic! am si eu oarecum aceeasi problema, nu stiu insa cat de mare este durerea la tine, mie mi-a spus ca am otita...