| marti_7903 a întrebat:

Salutare tuturor.Am si eu o intrebare pentru voi, mama mea a fost operata de trei saptamani, a avut un chist ovarian stang ffoatre mare de 5 litri, a fost operata la Arad. Dupa operatie am aflat ca chistul este cancerigen si am cerut sa ni se dea lamele si blogurile ce i-au fost facute la spitalul din Arad ca sa mergem cu ele la Cluj-Napoca sa le vada un specialist, dar spitalu din Arad nu ne-a dar decat o singura lama si un singur bloc.
Cand ne-am dus cu acestea la Cluj-Napoca ( la doua laboratoare particulare)ne-au spus ca nu este de ajuns doar cate una din fiecare ca trebuie toate, am venit inapoi la Arad ca sa cerem toate blogurie si lamele da ne-au spus ca nu pot sa ni le deie.
Medicii din Cluj au zis ca avem dreptul la ele iar din Arad nu vor sa ne dea.
Va rog frumos sa ma ajutati si vreau sa stiu daca am dreptul la ele sau nu ca le ridic pe propria raspundere cu semnatura si nu inteleg de ce nu ni le da. Azi am depus si o cerere ca conducera spitatltui pentru acestea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere scrisa si sunt obligati prin legea 104/2003 si normele ei de aplicare sa-ti dea toate blocurile, daca te angajezi in scris ca le returnezi. Lamele nu sunt obligati sa ti le dea, dar nici nu ai nevoie de ele, din blocuri se pot face oricate lame.

4 răspunsuri:
| pisi dy a răspuns:

Eu stiu ca se pastreaza blocul si lamele 5 ani la spitalul unde s-a facut analiza lor. Dar in cazul vostru cand solicitati o a doua opinie ar trebui sa vi le elibereze intrucat rezultatul analizei este trecut in registrul laboratorului.Nu stiu sigur procedura, dar stiu ca ai dreptul sa soliciti opinia altui specialist. Insista pentru ca e vorba de sanatatea mamei tale. Dar ai grija si nu alege rezultatul care-ti convine daca un alt specialist spune ca nu-i grav, convinge-te ca e asa.Solicita medicului care o urmareste si alte analize care sa va lamureasca privind strarea mamei tale.Bafta, curaj si sanatate mamei tale!

| Beatrice_6624 a răspuns:

O doamne, dar dc ai operato daca nu ai facut inainte ceva analize si o biopsie, trebuia sa o aduci la fundeni in bucuresti la medicul Blidaru are zi de consultatie marti si vineri dimineata fara programare, si daca nu am inteles chiar tot incearca si vb macar cu un doctor oncolog bun impreuna cu analizele ce le ai.

| ghem a răspuns:

Sfatul meu: du te la bucurestila un spital de oncologie, iti recomand spitalul militar, acum tu decizi unde si la cine. trebuie sa te interesezi temeinic unde este cea mai buna sectie de oncologie si cel mai bun doctor. odata ajunsa in bucuresti, trebuie neaparat sa faca o biopsie sau alt set de analize. cu, cancerul nu e de gluma.
imi cer scuze pentru ce o sa sacriu mai departe, dar cancerul ovarian, chiar daca e trata cu chimoterapie si raze si alte medicamente... revine. si Domamne fereste sa se extinda in tot corpul...sad... trebuie sa iei in considerare eventualii nodului si mai ales ganglionii! acolo se pot instala mici nodului care, cu timpul pot capata caracter cancerigen.
in general. limita de viata dupa operatie si un tratament reusoit este de 10 -15 pana la 20 de ani, uneori chiar mai mult, asta depinde si de varsta pacientului si de conditiile de viata si de felul cum isi intretine corpul.
trebuie sa fii constienta ca fizicul mamei tale este foarte slabit in urma unei astfel de operatii si perioada de recuperare este relativ lunga, asa ca trebuie sa ti alegi cu grija spitalul si medicul la care te vei duce pentru un viitor tratament pentru ca... din pacate medicii nostri obisbnuiti sa zic asa... daca nu le dai banul. fac treaba de mantuiala si o viata de om e mai pretioasa decat niste hartii nenorocite!
stiu ca ceea ce am scris poate nu ti este de folos dar du te la bucuresti acolo sunt medici cu adevarat buni. chiar daca vei cheltui mai multi bani pe transport, si cat timp vei sta acolo cu mama ta, crede ma ca o sa vezi mai tarziu ca s a meritat o gaura in buget.
multa sanatate mamei tale si bafta!

| marti_7903 explică:

Vreau sa va multumesc de raspunsurile acordate, mi-au fost de mare ajutor si m-am lamurit de medicii din Arad... lasa mult de dorit.
Noi suntem foarte revoltati pentru toate cele intamplate fac medicina de rusine.
De la internarea ei in spitalul din Arad pana in prezent am putea sa-i dam in judecata cu dovezi calre date de ei de spital(scriu un diagnostic pe iesirea din spital, iar peste cateva zile maodifica diagnosticul de pe iesire un medic cu care ne-am intalnit pe coridor)pe diagnostic scria ca i-au facut HISTERECTOMIE ovariana stanga, dupa care este modificat in ANEXECTOMIE ovariana stanga si multe greseli, diagnostice gresite.