| nairpic a întrebat:

Salutare tuturor.Am si eu o mare problema.In ultimul timp am slabit foarte mult si nu prea stiu de ce..Sunt baiat am 16 ani 1. 86cm si 60kg.Din vara am cam renuntat la tot ce insemna dulciuri sucuri prajeli si paine..Inainte mancam foarte multe dulciuri in fiecare zi pizza sucuri acidulate..Cum ziceam din vara am mai redus si din mesele pe care le luam si de la 80 kg din iarna cat aveam acum am 61...Prin septembrie aveam 70 acum am 61.Eu mananc normal 3 mese principale +multe fructe problema e cred eu ca am slabit foarte multa masa musculara care o aveam de la sportul de performanta care il practicam si m`am lasat din iarna...Ce pot face? Ma simt si mai obosit ca de obicei. Chiar sa fi slabit multa masa musculara si de aceea sa am doar 61 kg?sadCe pot sa fac? Sa merg la un nutritionist? Analizele mi-au iesit bune acum o luna.Cine imi da un raspuns care ma ajuta foarte mult primeste funda.Merci happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| VanillaBloodWolf a răspuns:

Buna! Daca in continuare mai pierzi in greutate fara sa vrei acest lucru, ai putea sa vezi un medic endocrinolog. Poate sa fie ceva si pe fond de stres. Stiu asta ca si eu sunt in aceeasi situatie.
Bafta multa!

| nairpic explică (pentru VanillaBloodWolf):

Nu cred ca sunt stresat. Oricum ma simt si slabit parca..Am sa ma duc oricum la un medic sa ma consulte(nutritionist sau endocrinolog).

| RTDRomania a răspuns:

Dupa ce am inteles practicai un sport, asa-i? E, corpul obisnuit la o anumita miscare fizica ori se ingrasa ori slabeste, de exemplu eu mergeam cate 23 de km in fiecare zi pe jos, acu nu si am luat in greutate.Ar trebui sa te reapuci de sport, si e bine ca ai renuntat la prajeli, dar iti recomand peste la cuptor, e foarte sanatos si aripioare de pui, nu pulme aripioarele au mai multe vitamine si ''muschi". Succes!

| nairpic explică (pentru RTDRomania):

Da practicam vole de performanta de la 10 ani ..in fiecare seara aveam antrenament 2 ore.si idn martie am renuntat..Problema e ca mi sa si `ascutit` forma fetei putin adica se cunoaste ca ceva nu cred ca e in regula. Dimineata mananc un castron plin cu lapte cu cereale integrale la pranz o farfurie de ciorba+ o portie de piept de pui la gratar+rosii seara mamaliga cu branza si smantana si iar ceva carne(peste sau piept) sau un alt fel 2...Si intre mese multe dulciuri. Oare de ce tot slabesc asa in continuu? Acum de cand a inceput scoala m`am mai dus si la baschet in echipa scolii unde alerg foarte mult. Poate si de acolo dar totusi? de la 71 kg la 60?sad

| mordrok a răspuns:

De ce mai intrebi..sti bine ca nimeni nu te poate ajuta mai bine ca un doctor in porblema asta..parerea mea..si din experienta mea..pentru ca am patit-o si eu. poate fi de la crestere..adica esti in crestere...si se poate intampla.dar cum am zis si mai sus.du-te la un doctor

| nairpic explică (pentru mordrok):

Am sa ma duc 100% dar am zis sa intreb poate au fost si altii in cazul meu si ma pot ajuta cu un sfat poate 2.happy

| mordrok a răspuns:

Vanilla poate avea dreptate. poate ai trecut printrun moment mai delicat..si sa te spresezi si acum. fara sa iti dai seama..si te poti consuma foarte mult pe chestia asta.

| nairpic explică (pentru mordrok):

Dar totusi de la 71 la 60 in o luna? Si am mancat si normal (am mancat si ceva placinte de casa pandispan placinte cu dovleac si branza)si am ajuns d ela 71 la 60 in o luna si ceva.sad

| CrisKOOL14 a răspuns:

Nu ti-a scazut masa musculara.Ea este proportionala cu masa corpului. Oboseala e obisnuita daca faci efort si scazi masa de hrana asimilata.Ca sa nu risti totusi du-te la un nutritionist.

| nairpic explică (pentru CrisKOOL14):

Am sa ma duc ori la un medic endocrinolog ori la un nutritionist.Sa vorbesc cu parintii si ei vor decide.Merci de sfaturi. Oricum poate fi ceva grav asa dupa parerea ta?