| nairpic a întrebat:

Salutare tuturor.Sa incep de la inceput.Am 16 ani sunt baiat 1.86-1.87 cm si 70kg.Am facut sport de performanta(volei)timp de 3 ani pana prin iarna anului acesta (martie 2013).Pe atunci aveam cam 83 kg.Bun, cam timp de 1 an jumatate mancam in fiecare zi multe dulciuri+sucuri acidulate IN FIECARE ZI.Pna am zis sa ma opresc asta fiind prin iulie dar inainte mancam si multa pizza facuta de mama seara pe la 22 paste cu carne la fel seara deci aveam un regim total neadecvat.Si am zis sa schimb ceva si am inceput pe la icneputul toamnei sa reduc din cantitatea mancata si sa exclud de tot dulciurile sucurile fainoasele si prajelile.Deci mi-am cam dat peste cap asa cam brusc eu obisnuti sa mananc doar prajeli dulciuri si sucuri acidulate de multe ori si seara am zis sa rrenunt la ele.Numai zic d epaine mancam 3-4felii la o masa aveam 3-4mese pe zi deci calcualti si voi.Am renuntat si la paine si am icneput sa mananc cam asa:dimineata lapte cu cereale integrale la scoala 2-3fructe cand veneam pe la 2-3 ciorba+peipt de pui la gratar+rosii dupa iar niste fructe pe la 4-5 si seara pe la 7-8 mamaliga cu branza si smantana si un fel 2 (tot ciorba sau legume fasole etc).Cam asta am mancat si mananc in feicare zi de cam 2-3luni..Acum problema sta asa:Nu stiu de ce dar ma simt foarte slabit..Dorm destul sport nu prea mai fac decat la scoala.Si nu stiu de la ce.Se vede debia acum diferenta de la viata de sportiv la un sedentarism asa de mult sua de la alimentatie ca mancam foarte mult inainte si prost si acum mananc mult mai putin dar mai sanatos? Ce as putea face? Nu imi pot da seama de aceea intreb poate ati trecut si voi prin asta.Imi tremura maine si picioarele(bine cam de 1 an si ceva) dar nu prea am forta asa multa cum aveam inainte la scoala `adorm` imediat cum m`am pus in banca nu prea am siguranta in maini si picioare.De la ce ar putea fi? Acum o luna m-i 'facut' fata triunghiulara parca nu mai aveam obraji eram foarte palid scum mi-am mai revenit putin. Cel mai bun raspuns primeste funda si merci mult.P.S.Analizele le-am facut si parintii nu au zis nimic in privinta lor adica daca ar fi iesit ceva rau m`ar fi dus la un doctor cu sigurata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| IIICrusadeRIII a răspuns:

Baa acum mi-am dat seama daca mananci in fiecare zi acelasi lucru nu-i bine deloc, incepe si schimba felurile de mancare mananca si tu o saptamana pizza hamburgeri toate prostiile si o sa vezi ca-ti trece. NEAPARAT SA SCHIMBI MANCAREA, sa mananci diversificat!