| Mariaxd23 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare la început veri 2016, am inceput sa ma simt rau...ametita mai tot timpu, dureri in piept si san, mentionez ca mai mult de 1 sau 2 secunde nu tinea..doar aparea si dispărea. Aveam si dureri de urechi, si maxilar.Bun am fost de multe ori la urgenta crezand ca voi pati ceva deoarece imi batea inima foarte puternic si repede ..mereu mi se zicea ca e atac de panica. Apoi am prin iulie si august am fost la 2 medici cardiologi unul din spital si altu din spital privat.Primu mi.a facut ekg si ekg holter 24 si mi.a aparut doar o extrasistolica a zis ca nu.i nimic grav doar sa incep sa fac sport si sa mananc sanatos.Iar al doilea, mi.a facut mai multe analize ekg, ekg 24, analize la snage, si ecograf cardiac...acelas rezultat i.a zis lu mama mea " fica dumneavoastră nu are nimic cu inima altfel aparea ceva" pot zice ca am trecu greu peste stateam cu teama sa nu patesc ceva. Dupa mi.am revenit, am mers la pshiholog, nu ma mai interesa cum batea inima, nu ma mai gandeam acolo, am inceput sa fac sport pentru ca am 61 kg si 1.56. Nu a durat mult decat o luna...si a inceput scoala. M.am trezit intr.o dimineata cu stare de voma..toata ziua aia am vomat de 7 ori..m.am dus la spital cu ai mei mi.au facut ceva de anti voma dupa analize ...toate au iesit naspa + ecograf abdominal ce a iesit bun. M.a controlatai bine doctorul si a zis ca am " puroi in gat, si infectie in sange " 5 zile am facut febra si am fost racita rau.A trebuit sa iau pasitle " nurofen, lynex etc pentru raceli " Acum mai sunt putin racita " nasu infundat, si infectia din gat nu a trecut" mentionez ca de cand cu raceala asta ...simt in piept si in sanul stang niste falfaieli..ca o bubuietura da nu puternică ..ca si cum inima pompeaza mai puternic..sar putea sa fie Extrasistole? Pot pati ceva? Mama a zis ca e de la raceala si pastile, dar le am in fiecare zi si dese.Doar in vara am facut analize ...doar inima nu se îmbolnăvește asa repede peste noapte? ...Si nu vreau sa incep iar cu atacurule de panica..debea ce am scapat....plus ca am si dureri de sani..mai mult cel stang ma inteapa.App am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca ti-ai luat medicamentele conform recomandarii medicului si nu ai luat peste doza recomandata. Nu e necesar sa te stresezi, poti sa mergi iar la un simplu control, pentru un ekg si eventual un ecograf ca sa te linistesti. O infectie urata poate avea repercursuni si asupra inimii, dar nu e obligatori si ma indoiesc ca e asta. Cel mai sigur doar ti se pare, cum a fost si prima data. Dar pentru linistea tuturor eu zic ca merita sa te vada si un medic prima data.
Multa sanatate.