| Vulpitaa a întrebat:

Salutare tuturor! Mi-am luat ulei de ricin si scrie pentru uz intern, iar eu vreau sa il folosesc pe scalpu capului, pe moment cand l-am cumparat nu am observat ca e pentru uz intern, acuma din ce am citit din raspunsurile postate nu are nimica pot sa il folosesc dar cum? numai dupa ce ma spal pe cap s-au oricand vreau? de cate ori pe zi pot sa ma d-au cu el? Trebuie sa ma masez o anumita perioada de timp? Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Uleiul de ricin poate fi folosit simplu in tratarea problemelor parului, fara niciun alt amestec. Aplici ulei de ricin pe scalp si pe varfurile parului, masezi usor, apoi acoperi cu o folie de plastic. Il lasi toata noaptea sa-si faca efectul, dupa care, dimineata, iti speli parul. Pentru ca uleiul de ricin sa poate fi eliminat mai usor din par, poti sa-l amesteci cu un alt ulei, cel de migdale, de exemplu. Rezultatele vor aparea dupa cinci-sase utilizari. Nu conteaza ca e pentru uz intern. Uleiul de ricin e ulei de ricin.

| Vulpitaa explică (pentru Abh):

Iti multumesc frumos pentru raspuns Abh.

Abh
| Abh a răspuns:

Cu multa placere!