| Victoria18 a întrebat:

Salutare tuturor! Prima data v-as ruga daca aveti chef de hate, jigniri etc. sa nu raspundeti sau sa ignorati. E foarte serioasa intrebarea. Stiu ca e mult de citit dar am nevoie de o parere... URGENT. Mda. Ma aflu intr-o situatie cam complicata. Am nevoie de sfat. Mentionez ca luni ajung la un alt ortoped. Dar pana atunci, am nevoie de parere. Am schiopatat, am mers haotic si stramb si cu picioarele incordate cateva luni din cand in cand din cauza hemoroizilor(care nu mai prezinta nicio simptoma acum) pentru ca daca mergeam normal, simteam la ei un disconfort ingrozitor. In acele luni simteam in muschii de jos ai piciorului un junghi din cand in cand foarte mic caruia nu i-am acordat importanta. Acum doua saptamani m-au luat dureri ingrozitoare la piciorul stang de la gamba pana sus la rotula pe partea stanga al muschiului de jos al piciorului si mi s-a umflat de atunci puţin cate putin piciorul pana cand, acum acum 2 zile mi s-a facut butuc. pana la rotula, si din cand in cand ma iau dureri de la gamba pana la rotula pe partea stanga a muschiului de jos al piciorului. Pareri? Ce sa fac? Ce am? In cat timp trece? Simt ca innebunesc cand il vad asa. Vreau sa merg...ca lumea. Merg greu si incet. Vanat nu e absolut deloc. Prezint sensibilitate cand ating pielea de sus a labei. Ce o sa imi faca doctorul? Cum decurge controlul. Cat costa cu bilet de trimitere? Eu in astea doua saptamani am crezut ca trece de la sine de asta nu m-am dus la doctor. Abia joi am fost la un doctor care nu avea voie sa controleze minori(tara de ****) si doar mi-a recomandat o crema si niste pastile. Inainte sa ma duc la el m-am dat cu creme, am luat pastile din cand in cand care nu au fost bune de nimic cum sunt si astea pe care mi le-a dat doctorul ăsta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fi facut o tromboflebita, caz in care ortopedul te va trimite la un pediatru sau internist in functie de varsta.
O alta posibilitate este sa fi facut o leziune articulara, caz in care ortopedul te va ajuta.
Doctorul o sa-ti asculte povestea si o sa-ti examineze piciorul. Poate solicita o radiografie sau o ecografie doppler. Poate sa te interneze cateva zile.
Totul e gratuit daca mergi cu trimitere si programare la un medic care are contract cu Casa de Asigurari.
Deocamdata ia tratamentul recomandat de medic si stai cu piciorul ridicat pe doua perne tot timpul. Nu sta deloc in picioare sau cu piciorul atarnat in jos, doar la toaletă te poti duce

| RAY a răspuns:

Brigaela are dreptate, continua sa faci toate analizele medicale sa afli tot ce ai, nu te lua dupa internet si dupa parerile unor specialisti, mai da si tu macar un 50 de ron sa te bage in seama ca asa e la noi in Romania,ai grija de tine,nu te forta cand mergi, manca fructe, legume, dar nu sta in casa, mergi, plimbate a venit vara