| JusTicE a întrebat:

Marti pe 22 mai eram la fotbal si printr-o accidentare stupida mi-a sarit rotula de la picioru' stang. cei drept durea dar nu asa de tare. probabil din faptul ca eram incalzit, cand a sarit m-a prins cu piciorul strans, si cand am incercat cu greu sa il indrept a sarit la loc, am fost la spital a 2 a zi si mi-a zis doctorul ca nu am nimic rupt, mi-a dat o banda speciala, pastile, un gel, si a zis cel putin o luna fara nici-un fel de sport inclusiv alergare Astazi dupa a 4 a zi de la incident nu ma doare, doar la miscari bruste adica strangere si intindere rapida, e normal? si nu prea pot sa il folosesc ca pe cel drept adica nu se intinde perfect la mers merg schiopatat e normal nu? Ati vazut mersul normal piciorul in pamant dupa ce sa pune toata greutatea parca se duce pe spate picioru insa mi-e frica sa-l solicit la maxim si merg schiopatat cu toate ca doctorul a zis ca 2 saptamani sa lenevesc mai mult si cel putin o luna sa nu alerg... Care stiti sau care vi s-a intamplat o parere va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaiGe a răspuns:

Incearca sa stai cu piciorul in sus 2 ore pe zi, de preferabil cand dormi, la fiecare 2 ore fa 2 pasi cu el, asa cum poti tu, peste 5 zile o sa faci mici sarituri, daca te simti bine in maxim 2 zile esti ca nou!

| JusTicE explică (pentru MihaiGe):

Fi mai explicit te rog

| cristy3991 a răspuns:

Iyti recomand sa asculti sfatul medicului deoarece el este cel mai in masura sa iti evalueze starea in care te afli.