| SilentRain a întrebat:

Sunt doua săptămână de când mă doare piciorul, asta după ce m-am lovit dar nu am văzut nici o vânătaie sau umflatura la picior, mai exact laba piciorului.
Și nu înțeleg de nu-mi trece durerea care este constanat și mai accentuată dimineața.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poate ca ai lovit un ligament ceva,ala asa doare si nu trece rapid,mai ales daca misti acel picior.
Ori stiu si eu poate ca ai o fisura la os,desi cred ca ar durea rau de tot.
Insa nu-i rau sa mergi sa faci o radiografie,stii cel putin ca osul e ok.

Spui ca te lovii, ori ai intins piciorul acolo? Pt ca daca te lovesti, uneori stiu si eu se intampla si alte chestii.Zic pentru ca de regula ligamente, te dor daca le intinzi sau le fortezi, din lovitura nu stiu, dar nu-i exclus.
Zic de ligament pentru ca alea dor asa constant si lung timp.De asemenea si osul doare la fel daca este fisurat.

Pune si tu piciorul in apa cu gheata, nu in apa cald ce spune cineva pe aici, totdeauna la lovituri, mai ales atunci cand te lovesti, imediat daca poti sa il tii in gheata, apa f rece face bine.Apa calda nu rezolva nimic.

| Dismally a răspuns:

O sa treaca pana la urma si aia, incearca sa pui niste comprese reci, ori daca ai plasturi cu efect de incalzire.

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Am pus rece, da încă doare.
Am dat și cu o cremă, faza este că se accentuează durerea, noapte e greu sa adorm cu o durere constanta
Dimineață cel puțin mă doare de parcă a trecut trenul peste piciorul meu

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

Nu poti sa mergi la un doctor?

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Nu prea, da e ok
Sper sa se vindece singur

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

O sa treaca sigur, nu e ceva grav dar e aiurea cu durerea

| Caro34 a răspuns:

Dimineața ne dor toate; e ceva normal - corpul face pauza și trebuie încălzit. Mergi pana la medic și fa o radiografie; poate fi o entorsa și trebuie tratata cu Diclofenac sau Voltaren și bandaj permanent peste zi, noaptea liber. Numai bine!

| nukeyly a răspuns:

Ai atins un nerv, ii ia ceva timp sa se refaca e lenta treaba, dar in cazuri rare nu se reface si o poate tine ani. Dai repaus si masaje, eventual tine piciorul in apa calda cu saruri de recuperare gen
https://www.emag.ro/......D611XFBBM/