| jasmin1rose a întrebat:

Bună TPU!

De câteva luni de zile am o problemă la piciorul stâng. Mai exact, este vorba de o venă care se află în zona călcâiului, pe partea din interior a piciorului. Are aproximativ 2cm grosime şi se umflă atunci când stau mai mult timp in picioare. (e suficient o oră)
O perioadă am ignorat durerile şi disconfortul, însă am realizat că nu fac decât să înrăuţăţesc situaţia, aşa că am eliminat pe cât posibil statul în picioare.
Bineînteles, nu vreau să mă obişnuiesc cu asta. Am ajuns să-mi fie teamă să merg, nu ştiu ce s-ar putea întâmpla dacă s-ar sparge această venă. Am în minte o grămadă de întrebări şi temeri.

Voi ce mă sfătuiţi? Aţi mai întâlnit astfel de probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ecografia Doppler vasculara("eco Doppler")care ofera imagini precise ale vaselor de sange este un test clinic recomandat de medicii cardiologi pacientilor care acuza simptome identice. Asadar, sfatul meu este sa cauti si sa te duci la un cabinet /clinica de boli cardiovasculare( care se bucura de o buna reputatie, bineinteles!).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la un medic ortoped, el te consultă si vede ce ai, eu nu cred ca e o venă in călcîi, acolo sunt depuneri de cristale ca piatra, ele devin dureroase la statul in picioare, deoarece preseaza, evită sarea deoarece de la sare sau acumulat cristalele alea in călcîi, este necesara o radiografie a zonei calcîiului si a tălpii, ca doctorul sa vada exact cauza, nu este normal sa te doara asa tare dar se pare ca acolo sunt niste nervi inflamati, m ai exact de cate luni te doare? Cum a apărut durerea brusc? Sau treptat? Porti sau ai purtat tocuri? Daca da cit de inalte, poate si asta a afectat. Ce vârsta ai? La servici stai mai mult in picioare sau pe scaun/ Scuze daca te am deranjat cu intrebarile. O zi bună, multă sănătate

| jasmin1rose explică (pentru CristiDinBucuresti):

@CristiDinBucuresti
Vena se află în zona dintre călcâi şi glezn, pe partea din interior a piciorului. Nu ştiu exact cum se numeşte.
Durerea a apărut treptat, în ultimul an de zile. Am 21 de ani.
Adevărul este că întotdeauna am avut probleme cu piciorul stâng, numai că genunchiul mă deranja. Mai ales atunci când făceam sport şi-mi forţam acea zonă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru a calma durerile, si a dezumfla zona, pune gheață, si poti sa tii faci masaj usor cu o cremă de corp, daca ai luat mult in greutate trebuie sa slăbesti, astea sunt sfaturile medicilor, dar nu neglija problema, mergi la medic la ortopedie, cere doctorului de familie trimitere, si nu te va costa nimic consultatia la ortoped, sa ai cardul la tine si buletinul.

| Papa4 a răspuns:

Viziteaza doctorul! Astfel va trebui ce trebuie SA faci

| meow1233425 a răspuns:

Te doare si cand mergi? La doctor ai fost?

| jasmin1rose explică (pentru meow1233425):

Nu pot să spun că mă doare extrem, însă simt un deranj, ca o amorţire şi o durere usor- moderată.

| meow1233425 a răspuns:

Te doare si cand mergi? La doctor ai fost? si eu o problema la piciorul stang sincer mi-au plesnit vase de sange, mai bine te-ai duce la un medic