| Cristian_Fcsb_Ion_1995 a întrebat:

Salutare,vreau sa va pun o intrebare in privinta hemoroizilor(interni in cazul meu), acum poti sa scapi de ei? Poti sa o faci prin medicamente sau este nevoie de operatie sau orice alt misloc ca sa stiu ce am de facut sunt disperat nu imi pot trai viata!
NU RASPUNDETI DACA NU STITI!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MissVelvet a răspuns:

Uite câteva soluții:
1. Pelinul este pe primul loc în tratarea hemoroizilor datorită afectelor sale de calmare şi a proprietăţilor astringente. Pe lângă băile cu pelin vă recomandăm să folosiţi şi ceai din coajă de stejar pentru că aceasta are efect cicatrizant. Amestecaţi câte două linguriţe din fiecare plantă în doi-trei litri de apă fierbinte. Baia de şezut trebuie să dureze aproximativ 20 de minute şi trebuie repetată o dată la trei zile, timp de o lună.
2. Aloe Vera tratează atât umflăturile cât și hemoroizii sângerânzi. Se taie frunze de Aloe Vera pe jumătate, se încălzesc puțin și se aplică pe zona afectată. Frunzele se pot congela și se aplică pe zona afectată.
3. Ceaiul de coada șoricelului, de tătăneasă, de mușețel, troscot și nalbă mare poate fi consumat de trei ori pe zi. Acest ceai se obține sub formă de infuzie, câte o lingură din fiecare plantă, se formează un amestec, iar din acest amestec se infuzează o linguriță la o cană cu apă, vreme de 20 de minute. Se strecoară și se servește călduț înainte de mese.
Sper că te-am ajutat!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu m-am tratat cu o crema ungureasca: Reparon. Costa in jur de 2400 de Forinti de unde am luat-o eu dar vad ca este si cu 3000 de Forinti pe net: http://bit.ly/30KHmB0 Asta inseamna undeva catre 40 lei.