| Marius9292 a întrebat:

Salutaree! A folosit cineva suplimentele pentru acnee,Lactiferon derma? V au ajutat, sau ati avut reactii adverse? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, daca nu au fost recomandate de medic dermatolog, urmarind un context medical, eventualele raspunsuri de genul la x merge si la y nu, pot sa nu aiba relevanta raportat la situatia ta.
din cate vad acest produs este incadrat ca fiind supliment, de obicei suplimentele alimentare sunt usor asimilate de organism si nu au reactiile adeverse ale medicamentelor
insa la majoritatea suplimentelor exista in primul rand atentionare privitoare la reactiile alergice
fapt care reiese citind si prospectul Lactiferon derma "Precautii: Contine lactoferina, o glicoproteina izolata din lapte de vaca; a nu se utiliza in caz de intoleranta sau alergie la laptele de vaca sau la oricare dintre ingrediente."

descrierea produsului " Lactiferon Derma este un supliment oral antiacneic pe bază de Lactoferină, Gluconat de zinc, Nicotinamidă și Cupru, recomandat în acneea vulgară și rozacee, ca monoterapie sau în asociere cu preparatele medicamentoase administrate pe cale topică sau orală.
Datorită ingredientelor sale, cu acțiune sinergică, Lactiferon Derma contribuie la eliminarea leziunilor acneice și reducerea inflamației, având un important efect antibacterian, antiinflamator și de reducere a secreției de sebum."

eu nu m-as baza pe suplimente prea mult atunci cand vorbim de o afectiune...chiar si cum este acneea!
insa cum am zis recomandat este sa mergi la medicul dermatolog si sa urmezi recomandarile acestuia!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Uneori nici medicii dermatologi nu știu ce-s cu ei, m-am lămurit și cu ei

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Incompetenta medicilor este cat se poate de reala si ea, nu in toate cazurile dar da, exista, dar ea exista in cadrul mai multor ramuri ale medicinei nu doar in cazul dermatologilorwinking
cati oameni nu au primit diagnostice gresite in diferite domenii precum cel oncologic, unde doamne fereste sa primesti o veste proasta si in realitate sa nu ai nimic ca iti vine sa te ucizi

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Mda,de aia prefer sa îmi procur și filtrez singur informația, e gratis și mult mai benefic, zic eu

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu este chiar asa, exista cazuri si cazuri cand ne referim la domeniul medicinei!
simptome asemanatoare nu inseamna neaparat afectiuni sau probleme identice!
nu ma refer doar la domeniul dermatologiei aici ci si la altele mai complexe precum medicina interna, Neurologia etc
este foarte bine ca esti autodidact, dar medicina nu se practica astfel, dar asta nu inseamna ca nu este liber sa experimentezi pe propriul organism la fel cum nu inseamna sa mergi la medic pentru orice durerea de cap de exemplu...mai refer aici la lucruri minore

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Eh,da, într-o oarecare măsură așa e, dar na, tot răul spre bineee

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, noi sa fim sanatosi si sa nu avem nevoie de medici, avocati sau preoti ...decat daca ne sunt amici si iesim cu ei la cafeawinking

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Sau așa kiss

| Hyperion7 a răspuns:

Decât să dai bani pe niste pastile care oricum nu te ajuta foarte mult
Caută aceste produse și o să fie bine, cu rezultate garantate.
Ai nevoie de un cleanser care nu face spuma, asta e cel mai ok
https://www.springfarma.com/......50-ml.html

Apoi te dai cu aceasta crema peste coșuri (doar noaptea, atenție și foarte puțin pe zonele afectate)
https://www.springfarma.com/......30-ml.html

Iar cu aceasta te dai dimineață după ce te-ai spălat cu gelul de curățare și seara după crema de la pasul 2
https://www.springfarma.com/crema-azn-30-ml-braderm.html

Intr-o lună, maxim 2-3 (depinde cat de grava e acneea) ar trebui sa fii fresh!
Bafta!