| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Am o pereche de ochelari, care s-au spart, iar acum au rămas rupți fără o lentilă, pot să mă duc cu ei să îmi facă alții identici sau are nevoie de mărimea dioptriilor?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai lentilele vechi iti pot masura diotriile la ele

| sweetys a răspuns:

Au nevoie de dioptrii, nu poate sa ii faca la ghici.

| Basthet a răspuns:

Bună! Dacă te duci la o firmă serioasă, au aparatură care măsoară dioptriile lentilei pe care o mai ai. Au și tehnicieni care îți măsoară pe loc dioptriile și tot ce mai trebuie, așa că nu trebuie să mai mergi la medic. Totuși, dacă ochelarii erau mai vechi de doi ani, ar fi bine să mergi la medic pentru control, așa se recomandă.