| RB26DETT a întrebat:

Salutari!
De ceva vreme tot beau ceaiuri dar moderat, prefer sa fac combinatii de plante, gen musetel cu macese, salvie si fructe de padure. Gustul este ciudat, intr-adevar dar as dori sa stiu daca fac ceva gresit prin combinarea lor sau este benefic.
Altceva, as putea sa consum ceaiuri in loc de apa? Daca da, de care imi recomandati? Daca sunt bune pentru sistemul digestiv cu atat mai bine si gustul sa nu fie insuportabil.
Eu beau ceaiurile fara sa pun zahar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amesteca ghimbir cu fructe de padure /sau macese, ca-i cel mai potrivit pentru digestie.
Bea-l rece, sau caldut, ca nu ciupeste la limba.

| alina2k18 a răspuns:

Citisem undeva ca daca bei ceai foarte mult in loc de apa se grabeste eliminarea din corp a mineralelor.
Daca are cineva studii medicale sa ne lamureascawinking

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pe langa ceai ai nevoie si de 1l de apa nu poti bea numai ceaiuri, ce e mult intotdeauna strica, orice fel de exces strica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu poți.

| Kogaion a răspuns:

Salut, ceaiul este foarte benefic, dar ai nevoie de cel putin 1-2 litri de apa pe zi, pe langa celelalte lichide. Pentru ca rinichii au nevoie de apa ca sa elimine substantele nedorite.

| Geania a răspuns:

Inteleg ca te-ai decis sa bei ceaiuri pentru ca ai probleme cu sistemul digestiv. Ceaiul de scumpie este foarte bun, dar nu stiu cat de usor poti gasi acest arbust (este un arbust si se folosesc pentru ceai crengutele) care da rezultate foarte bune. Iti recomand de asemenea dieta alcalina, consuma atat alimente cat si apa alcalina. Eu am luat apa alcalina Calipso si am mancat cereale, fructe, legume, mai putina carne.