| Jdilla12 a întrebat:

Salutari! Recent mi-au fost prescrise alprazolam (xanax) si serlift ( sertralina - zoloft?). Sunt un tip (21) rezistent fizic, am muncit in strainatate, imi place sportul ca remediu natural, preferabil. Sunt in dubii, pe termen lung aceste medicamente pot afecta in mare rezistenta fizica? Sau poti avea rezultate mergand la sala? ( tonifiere, masa musculara, )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe termen lung ele setează sistemul nervos pe căi ne naturale de metabolism. Asta afectează sănătatea în general, dar în doze infime, care nu le resimți imediat.

| Jdilla12 explică (pentru sadrian46):

Multumesc! Mai bine ma lipsesc.

| Jdilla12 explică (pentru Jdilla12):

Https://youtu.be/quBrrh5m17M explicat bine si aici, efecte etc.

https://youtu.be/ESYYby1FuPc
?

| sadrian46 a răspuns (pentru Jdilla12):

Orice medicament are efecte secundare. Ele sunt înscrise pe prospectul care însoțește medicamentul. Medicii se grăbesc să prescrie medicamente, ca să rezolve rapid simptomele bolii și să nu se ocupe de cauze, ceea ce este mai greu, mai complicat și mai costisitor. Recomandarea mea este să nu ignori sfatul medicului și să le iei un timp scurt iar apoi să reduci doza. Dacă te poți lipsi să rezolvi fără, e și mai bine.